Nezval se zajímal o astrologii, sestavil si vlastní horoskop, a dokonce předem určil přesné datum své smrti.
|
VÍTĚZSLAV NEZVAL
* 26. 5. 1900 (Biskoupky u Moravského Krumlova)
† 6. 4. 1958 (Praha)
Vítězslav Nezval patřil k nejplodnějším a nejvšestrannějším českým spisovatelům. Byl členem Devětsilu a předsedou Skupiny surrealistů v ČSR. Založil poetismus a přenesl do Čech surrealismus. Základem jeho tvorby byla lyrika, ale psal také prózy, dramata nebo manifesty a věnoval se překladatelství.
Nezval navštěvoval jednotřídku, na které vyučoval jeho otec, později přešel na gymnázium v Třebíči, ze kterého musel narukovat. Po maturitě studoval práva v Brně a filozofickou fakultu v Praze, ale studia nedokončil. Většinu života se živil psaním. V době okupace byl krátce vězněn. Od roku 1924 byl členem Komunistické strany Československa, odmítl vzít na vědomí politické procesy v Sovětském svazu a po roce 1948 se stal oficiálním autorem budovatelské poezie.
|
Vítězslav Nezval
|
Nezval poetista
Nezval se stal členem Devětsilu až roku 1922 a záhy v něm prosadil svůj program poetismu, který vytvořil „při procházkách Prahou“ společně s Karlem Teigem. Zárodky poetismu obsahuje už jeho básnická prvotina Most. Zcela v duchu nového směru vytvořil sbírky Pantomima, Menší růžová zahrada, Básně na pohlednice, Nápisy na hroby, Blíženci, Hra v kostky nebo Básně noci. Napsal také manifesty poetismu Papoušek na motocyklu, Falešný mariáš a Kapka inkoustu. Roku 1930 vydával časopis Zvěrokruh.
Nezvalova Abeceda vyšla v originální Teigově typografické úpravě s fotografiemi Karla Paspy, na kterých pózuje tanečnice Milča Mayerová.
Zahraj nějaké písmeno.
|
Vítězslav Nezval: Pantomima
Do knihy Pantomima zařadil Nezval cyklus básní Abeceda, který obsahuje čtyřverší složená na jednotlivá písmena.
Vítězslav Nezval: Básně noci
Vrcholem Nezvalovy poetistické tvorby je sbírka Básně noci, do které zařadil báseň Smuteční hrana za Otokara Březinu nebo pásma Podivuhodný kouzelník, Akrobat, Edison a Signál času.
Vítězslav Nezval: Papoušek na motocyklu
Papoušek na motocyklu je netradičním vyznáním, ve kterém Nezval shrnul svůj pohled na poezii. Tento text je nejoriginálnějším ze všech manifestů poetismu.
|
Štyrský: Pantomima
Zopakuj si hlavní rysy poetismu.
Najdeš je v Nezvalově díle?
Které Nezvalovy texty byly součástí knihy Pantomima?
Napiš čtyřverší na vybrané písmeno.
Co víš o Edisonovi?
Srovnej Nezvalova Edisona s Apollinairovým Pásmem.
Nezvalova obrazová báseň Adé
Jak se ti líbí Nezvalův manifest Papoušek na motocyklu? Rozumíš mu?
|
Nezval surrealista
Při svém pobytu v Paříži se Nezval seznámil s Bretonem a roku 1934 založil Skupinu surrealistů v ČSR. Už v roce 1938 se ale neúspěšně pokusil surrealisty rozpustit, protože začali kritizovat stalinismus. Názvuky surrealismu nacházíme už ve sbírce Skleněný havelok. Následují knihy básní Praha s prsty deště, Žena v množném čísle a Absolutní hrobař nebo surrealistické prózy Neviditelná Moskva, Ulice Gît-le coeur, Pražský chodec a Valérie a týden divů. Nezval také uspořádal máchovský sborník Ani labuť ani Lůna, knihu Surrealismus a napsal programový leták Surrealismus v ČSR. Do češtiny rovněž přeložil některé Bretonovy knihy.
Nezval mystifikátor
Sbírka 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida obsahovala formálně dokonalé villonské balady. 100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida zahrnuje milostné verše. Poslední soubor 70 básní z podsvětí na rozloučenou se stínem věčného studenta Roberta Davida je přehlídkou nejrůznějších básnických forem. Najdeme zde formy jako rispetti, šansona, triolet, rondó, kancóna, pantoum, madrigal, nona, villanella, rondel, oktáva, ritornel, kancion, tercina, balatta, gazel, stance, decima, óda a píseň.
|
Vítězslav Nezval: Žena v množném čísle
Hlavním tématem Nezvalovy básnické sbírky Žena v množném čísle je žena v nejrůznějších podobách. Najdeme zde surrealistickou obdobu starozákonní Písně písní a řadu dalších básní vytvořených technikou automatického psaní.
Vítězslav Nezval jako Robert David
V době, kdy stál Nezval v čele surrealistické skupiny, psal zároveň klasické básně, které vydával pod pseudonymem Robert David. Tyto verše vzbudily velký rozruch. Kritikové i spisovatelé usilovně pátrali, kdo by mohl být jejich autorem. Protože básně nebyly nikterak začátečnické, správně se domnívali, že půjde o pseudonym známějšího spisovatele. Padala jména jako Hořejší, Čapek nebo Mahen. Autor veršů se stylizoval do villonovské a gellnerovské postavy věčného studenta žijícího na okraji společnosti, z něhož učinil nedostatek prostředků žebráka a zloděje.
|
Nezvalův dekalk
Zopakuj si hlavní rysy surrealismu.
Najdeš je v Nezvalově díle?
Srovnej Nezvalovu Píseň písní s biblickým textem.
Vytvoř dekalk.
Karikatura, na níž zakuklený autor, chudý student Robert David, diktuje verše své sekretářce, jasně ukazuje na Vítězslava Nezvala.
Které z uvedených básnických forem znáš? Čím se vyznačují? Zkus některou z nich vytvořit.
Kteří básníci před Nezvalem napsali knihy sonetů?
Jak postupoval Karel Čapek, když se snažil odhalit skutečnou identitu Roberta Davida?
|
Nezval dramatik
Nezval napsal několik divadelních her a adaptací, které mají blízko k poetismu – Depeše na kolečkách, Milenci z kiosku, Loretka, Schovávaná na schodech, Manon Lescaut, Tři mušketýři. K některým z nich složil i scénickou hudbu. Jeho dramatickou tvorbu uzavírá tragédie Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou. Nezval také skládal písně. Napsal scénář k filmu Ze soboty na neděli a k avantgardnímu filmu režiséra Gustava Machatého Erotikon.
|
Vítězslav Nezval: Manon Lescaut
Pro Burianovo divadlo D 40 vytvořil Nezval adaptaci Prévostova románu o nešťastné lásce rytíře des Grieux [degrije] k mladičké dívce Manon Lescaut [lesko], kterou čekala dráha jeptišky. Milenci spolu prchají do Paříže, ale kvůli nedostatku peněz naváže Manon postupně známost s lichvářem, bohatým finančníkem i jeho synem a snaží se je okrást. Des Grieux by pro Manon udělal cokoliv. Osvobodí ji z polepšovny a následuje ji do vyhnanství v Americe. Při posledním pokusu o útěk ale Manon umírá. Nezval tento příběh zdramatizoval a přebásnil.
|
Sehrajte ukázku z Nezvalovy hry.
Co víš o Prévostovi?
Kdo napsal Schovávanou na schodech a Tři mušketýry?
Co víš o těchto autorech?
Záběr z filmu Erotikon od Gustava Machatého
|
Nezval prozaik
Nezval se jako prozaik zhlédl v Proustově Hledání ztraceného času. Napsal velké množství románů jako Karneval, Kronika z konce tisíciletí, Posedlost, Pan Marat, Jak vejce vejci, Monako nebo Řetěz štěstí, které dobová kritika považovala za průměrné, stejně jako Básně v próze. Originálním zpracováním i tématem vynikají knihy Chtěla okrást lorda Blamingtona, Dolce far niente nebo Sexuální nokturno. Nezval také vydal surrealistické prózy Neviditelná Moskva, Ulice Gît-le coeur, Pražský chodec a Valérie a týden divů.
|
Vítězslav Nezval: Valérie a týden divů
Černý román Valérie a týden divů vyšel až roku 1945, přestože vznikl už ve 30. letech. Odehrává se ve snové atmosféře a jeho fantastický děj je plný překvapivých zvratů a nadpřirozených úkazů. Námětově čerpá z tajuplných až hororových černých románů, které rozvíjí o motivy incestu a surrealistické tvůrčí postupy. Vystupuje zde upír Richard řečený konstábl, který se mění v krvelačného Tchoře, nevinná panna Valérie, její bratr a zároveň milenec Orlík, její babička a řada vedlejších postav.
|
Jak na tebe působí ukázky z Nezvalova románu?
Srovnej románovou předlohu s filmovou adaptací.
Štyrský: Papež české literatury
|
Nezval po roce 1945
V letech 1945 až 1951 Nezval řídil filmový odbor ministerstva informací. Stal se propagátorem nového politického režimu a psal budovatelskou poezii – Stalin, Zpěv míru, Z domoviny, Veliký orloj. Méně ideologické byly jeho sbírky Křídla, Chrpy a města nebo Nedokončená. V rámci možností se sice zastal některých pronásledovaných spisovatelů, varoval před schematismem i mechanickým vnášením socialistického realismu do české literatury, ale jinak si užíval výsadního postavení oficiálního autora a do zásadních sporů se nepouštěl.
|
Vítězslav Nezval: Z mého života
Na sklonku života začal Nezval psát vzpomínkovou knihu Z mého života, kterou bohužel nestihl dokončit. Přesto podává zajímavé svědectví o Nezvalově mládí nebo jeho přátelích z Devětsilu.
|
Co nového ses dozvěděl/a z Nezvalových vzpomínek?
Srovnej jeho paměti se Seifertovými.
|
Nezvalova tvorba pro děti
Nezval nezapomněl ani na děti. Věnoval jim fantastickou knihu Anička skřítek a Slaměný Hubert, sbírku próz Věci, květiny, zvířátka a lidé i řadu básní.
Fotoateliér Langhans: Nezval
|
Vítězslav Nezval: Anička skřítek a Slaměný Hubert
Titulní postavy Nezvalovy knihy Anička skřítek a Slaměný Hubert se zázračně ocitnou ve světě fantazie, kde pátrají po Hubertově slaměném klobouku. Děj je plný překvapivých setkání, nesmyslných dialogů a podivných situací. Z rynku s orlojem se přenášejí do zoologické zahrady, říše loutek, cirkusu a zase zpátky.
Další Nezvalova díla
Zpáteční lístek
Matka Naděje
Pět minut za městem
|
Kolik je jedna a jedna?
Kolik je půl a půl?
Chtěl/a bys navštěvovat školu v zoologické zahradě? Proč?
Nakresli takovou školu. Co by se tam mohlo vyučovat?
Co znamená věta „Nerge dorgo týrgy kargat serge“?
Srovnej Nezvalovu knihu s Carrollovou Alenkou v říši divů.
Josef Čapek: Ráno
|
Internetové stránky
Nezval, informace
Nezval, ukázky
Filmy
Valérie a týden divů, režie J.Jireš
Štyrského ilustrace k Nezvalově básni Židovský hřbitov
|
Doporučená četba
Blahynka, Milan: Vítězslav Nezval, Praha 1981
Depeše z konce tisíciletí, Korespondence Vítězslava Nezvala, Československý spisovatel, Praha 1981
Jelínek, Antonín: Vítězslav Nezval, Praha 1961
Macháček, Miroslav: Vítězslav Nezval, Horizont, Praha 1980
Nezval, Vítězslav: Abeceda, Torst, Praha 1993
Nezval, V.: Anička skřítek a Slaměný Hubert, Československý spisovatel, Praha 1979
Nezval, V.: Až se ti zasteskne, Odeon, Praha 1983
Nezval, V.: Balady a jiné básně věčného studenta Roberta Davida, Československý spisovatel, Praha 1988
Nezval, V.: Básně noci, Pět minut za městem, Odeon, Praha 1973
Nezval, V.: Dílo (38 svazků)
Nezval, V.: Manifesty, eseje a kritické projevy
Nezval, V.: Matka Naděje, Básně o ženě, o Praze a o matce, Československý spisovatel, Praha 1953 (Žena v množném čísle, Praha s prsty deště, Matka Naděje)
Nezval, V.: Moderní básnické směry, Československý spisovatel, Praha 1989
Nezval, V.: Signály času, Československý spisovatel, Praha 1974
Nezval, V.: Valérie a týden divů, Kentaur, Praha 1994
Nezval, V.: Vyzvání na cestu, Práce, Praha 1976
Nezval, V.: Z mého života, Československý spisovatel, Praha 1978
Nezval, V.: Zpívám zpěv míru, Mladá fronta, Praha 1980
Svoboda, Jiří: Přítel Vítězslav Nezval, Československý spisovatel, Praha 1966
Taufer, Jiří: Vítězslav Nezval, Práce, Praha 1976
|
Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
Které umělecké směry a autory zmiňuje Nezval v antologii Moderní básnické směry?
Josef Šíma: Vítězslav Nezval
|
|