Millais: Slepá dívka
Millais: Ofélie
Huges: Fantazie za soumraku
|
LITERÁRNÍ FANTAZIE
Někteří spisovatelé dávali před realistickou metodou přednost nespoutané fantazii. Ve druhé polovině 19. století byl velmi populární novoromantismus. Vznikají nesmrtelné hororové (Stokerův Drákula), detektivní (Doylův Sherlock Holmes), dobrodružné (Stevensonův Ostrov pokladů) nebo milostné (Rostandův Cyrano) příběhy.
Knihy pro děti jsou plné bláznivých říkanek (Lear) a neskutečných zápletek (Carroll). Pro tuto literaturu se vžilo označení nonsens (nesmysl). Další autoři píší dobrodružné příběhy pro mládež (May, Kipling). Objevují se zakladatelská díla žánru science fiction [sajens fikšn], sci-fi. Vědecko-fantastické literatuře se věnoval Verne nebo Wells. Knihy pro děti a mládež doprovázela řada nádherných ilustrací.
V roce 1848 vzniklo v Anglii Bratrstvo prerafaelitů. Prerafaelité opovrhovali akademickou malbou a pod vlivem významného teoretika Johna Ruskina hledali inspiraci v rané italské renesanci a umění „před Raffaelem“. Inspirovali se mystickou tvorbou Williama Blakea. Náměty nacházeli v literatuře, mýtech a náboženství (Shakespeare, artušovské legendy, Bible). K prerafaelitům patřili John Everett Millais, Dante Gabriel Rossetti, Edward Burne-Jones, William Holman Hunt. Blízko k nim měl také Arthur Huges.
Burne-Jones: Portrét Katky Lewisové
|
Rossetti: Beata Beatrix
Burne-Jones: Laus Veneris
Ruskin: Amalfi
|
Hans Christian Andersen (1805-1875)
Dánský spisovatel Hans Christian Andersen byl synem chudého ševce. Kromě Pohádek vyprávěných dětem (Pohádky a povídky) napsal román Improvizátor nebo vzpomínkovou knihu Pohádka mého života.
|
Hans Christian Andersen: Pohádky vyprávěné dětem
Pohádky vyprávěné dětem vycházely postupně 6 let. Celkem zahrnují přes 150 pohádek a povídek. Některé z nich pocházejí z lidového vyprávění, ale většinu si Andersen zcela vymyslel. Jeho příběhy mají pohádkovou atmosféru. Vystupují v nich králové, princezny, nadpřirozené bytosti i zvířata. Není zde nouze o kouzla. Ne vždy ale dobro vítězí nad zlem a některé pohádky jsou velmi smutné. K nejznámějším patří Malá mořská víla, Princezna na hrášku, Císařovy nové šaty, Sněhová královna, Ošklivé kačátko, Statečný cínový vojáček, Křesadlo nebo Děvčátko se sirkami.
|
Dobová hračka
Které Andersenovy pohádky umíš převyprávět?
|
Edward Lear (1812-1888)
Angličan Edward Lear [lír] pracoval v Britském muzeu. Věnoval se kreslení zvířat a rostlin, učil dokonce královnu Viktorii! Cestoval po Evropě, Africe a Asii. Žil sám, ale pro děti svého mecenáše hraběte z Derby psal nonsensové básně, které shrnul do sbírek Kniha nesmyslů, Verše k smíchu nebo Nesmyslné písně, příběhy, rostlinopis a abeceda.
Namaluj mnohoptákoně jednokvětého, buchtónii výživnou, čibukvici sličnou, tiktak hodinářský, lahodu fašírkovou, ohavěnku hnusonosnou, šufandlík mísový nebo podiviznu miminokvětou.
Vymysli po Learově vzoru názvy dalších rostlin a popiš je.
|
Edward Lear: Kniha třesků a plesků
V Knize třesků a plesků (A Book of Nonsense) Lear využil oblíbenou lidovou formu zvanou limerick. Jedná se o krátké pětiveršové básně s rýmovým schématem aabba. Autor v nich dal průchod své nespoutané fantazii a smyslu pro humor. Vymýšlel si nová slova a stále nové komické situace pro rozmanité postavy.
„Třipský Kulimrku! Inkle cinkle poblbokl můžebachr? Vóbr! Krsa třimpl vóbr. Okul škrab biblibangibou vidl šibl togo-togo velmačenstvo amsky flamsky damsky krohoutiprk švix. Buchy stýsky basňa. Majdapip“ (Learův dopis)
|
Learova kniha z roku 1877
Nakresli ilustraci k Learově limericku.
Napiš vlastní limerick.
Vysvětli význam slova „ombliferózní“.
|
Lewis Carroll (1832-1898)
Angličan Charles Lutwidge Dodgson [čárlz latvidž dodžsn] je známější pod literárním pseudonymem Lewis Carroll [lúis kerel]. Vystudoval matematiku na univerzitě v Oxfordu, kde později učil. Kromě odborných publikací o logice psal nonsensové básně a příběhy. Patřil rovněž k průkopníkům fotografování. Jinak uzavřený člověk si velmi rozuměl s dětmi. Dcerám děkana, především osmileté Alici Liddellové, vyprávěl veselé příběhy, které vyšly ve dvou knihách – Alenčina dobrodružství v podzemní říši a Za zrcadlem a co tam Alenka našla.
|
Lewis Carroll: Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem
Obě Carrollovy prózy vycházejí většinou společně. Spojuje je postava Alenky, která prožívá nejnesmyslnější příhody s podivnými bytostmi. Nejprve vklouzne za Bílým králíkem do jeho nory. Díky kouzlům se Alenka podle potřeby zvětšuje nebo zmenšuje. V podzemním světě se setkává s kočkou Šklíbou, která střídavě mizí a zase se zviditelňuje, Vévodkyní nebo Srdcovou královnou, která chce neustále někomu srazit hlavu. Druhý příběh připomíná šachovou partii. V kraji za zrcadlem se z Alenky stává pěšec, který se na konci promění v královnu, mezitím potkává Valihracha (Hupity Dupity), Černou a Bílou královnu, Tydlitáka a Tydlitka a další obyvatele tohoto podivného světa. Nakonec se ukáže, že vše byl pouhý sen. Bláznivé situace a nesmyslné dialogy se v obou knihách střídají s veselými dětskými říkankami.
John Tenniel: Alenka v říši divů
|
Alice Liddellová jako žebračka na Carrollově fotografii
Alenka v Carrollově podání
Na čem je založen Carrollův humor?
Který z překladů básně Jabberwocky se ti líbí více – Žvahlav nebo Tlachapoud?
Srovnej dva české překlady Alenky. V čem se liší?
Co tě překvapilo při srovnávání obou textů? Proč?
Poznáš postavy na Tennielově ilustraci?
Které další postavy vystupují v Carrollově knize? Charakterizuj je.
Zdramatizujte Alenčiny příhody.
|
Christian Morgenstern (1871-1914)
Německý básník Christian Morgenstern [kristiján morgnštern] psal veselé nonsensové verše, které shrnul do sbírek Šibeniční písně a Palmström. O vlastní tvorbě tvrdil, že jde o básně psané velkým dítětem pro velké děti. Po dlouhé nemoci zemřel na tuberkulózu. Posmrtně vyšly ještě nonsensové sbírky Palma Kužel a Šlasi.
Zhudebněné básně Veliké Lalulá a Košilela nazpívala Bára Basiková se skupinou Stromboli. Jak na tebe působí?
Připravte recitační pásmo z nonsensové tvorby Leara, Carrolla, Morgensterna a dalších autorů.
|
Christian Morgenstern: Šibeniční písně
Sbírku Šibeniční písně tvoří skoro 250 hravých básní plných slovních hříček. Některé básně zaujmou na první pohled zvláštní grafickou úpravou (Trychtýře), jiné podivnými náměty (Koleno) nebo nesrozumitelnými slovy (Veliké Lalulá) a novotvary (Nové názvy navržené přírodě).
Báseň Veliké Lalulá se Morgenstern rozhodl doplnit vlastním výkladem, ale ten je ještě nesmyslnější než samotná báseň...
|
Pokus se zarecitovat Morgensternovu báseň Noční rybí zpěv.
Jak byly vytvořeny Nové názvy navržené přírodě? Dokážeš rozpoznat rostliny a zvířata, která se za nimi skrývají? Vymysli další.
Napiš vlastní nonsensovou báseň.
|
Karl May (1842-1912)
Němec Karl May strávil 8 let ve vězení za podvody. Později se živil jako novinář a spisovatel. Napsal přes 70 svazků dobrodružných próz, většinou z exotického prostředí (Divoký západ, Přední východ). Dějiště svých románů ovšem nenavštívil – vystačil si s informacemi z dobového tisku a různých knih. K jeho nejpopulárnějším románům patří Vinnetou, Old Surehand, Poklad na Stříbrném jezeře, Divokým Kurdistánem nebo Karavana otroků.
Karl May mezi indiány
|
Karl May: Vinnetou, Rudý gentleman
Evropan Old Shatterhand vyměřuje železnici na Divokém západě a s přítelem Samem Hawkensem zažívá řadu dobrodružství. Bělošský učitel indiánů zvaný Klekí-petra seznámí Old Shatterhanda s náčelníkem Apačů Inču-čunou a jeho synem Vinnetouem. Když indiáni zjistí, že je bílé tváře chtějí připravit o půdu, požadují, aby odešli. Opilý zloduch Rattler bezdůvodně zastřelí Klekí-petru. Běloši se spojí s indiánským kmenem Kajovů a díky léčce zajmou Inču-čunu i Vinnetoua, ale Old Shatterhand je osvobodí. Sám se ovšem vzápětí ocitá v zajetí Apačů. Když Vinnetou zjistí, že mu Old Shatterhand zachránil život, spřátelí se s ním a učí ho dovednostem indiánů. Rattler je po zásluze potrestán. Po čase se Old Shatterhand společně s Apači vypraví na dlouhou cestu, při které narazí na zlosyna Santera, který touží po zlatém pokladu indiánů. Zabije Inču-čunu i jeho dceru Nšo-či. Vinnetou s Old Shatterhandem vraha pronásledují, ale tomu pomohou Kajovové.
May psal své příběhy s napínavým dějem především pro mladé čtenáře a snažil se je jejich prostřednictvím vychovávat. Vzorem měl být kladný hrdina, který bojuje proti zlu a bezpráví. May se staví proti rasismu a násilí. Postavy indiánů vynikají svou moudrostí, úspornou mluvou a sepětím s přírodou.
|
Karl May jako Old Shatterhand
Charakterizuj jednotlivé postavy, které vystupují v ukázce. Jaký je Sam Hawkens?
Kdo je vypravěčem tohoto příběhu?
Čteš mayovky? Proč? Co se ti na nich líbí? Co by se jim dalo vytknout?
|
Rudyard Kipling (1865-1936)
Anglický spisovatel Kipling se narodil v Bombaji, několik let strávil v Londýně a nakonec se odstěhoval za svou manželkou do USA. Jako novinář hodně cestoval. Psal básně o námořnících a vojácích nebo povídky z indického prostředí. Pro děti napsal Knihy džunglí. V roce 1907 získal Nobelovu cenu za literaturu.
O čem vyprávějí další povídky Knih džunglí – Bílý lachtan, Rikki-tikki-tavi nebo Túmé, miláček slonů?
|
Rudyard Kipling: Knihy džunglí
Prózy, které Kipling zařadil do dvou svazků Knih džunglí, líčí život zvířat i lidí v exotickém prostředí indické džungle. Nejznámější je příběh chlapce Mauglího, kterého vychovala divoká zvířata a naučila ho znát „zákon džungle“. Mauglí žije ve vlčí smečce. Vychovává ho medvěd Bálú a panter Baghíra. Jejich největším nepřítelem je tygr Šer Chán a opice, které Mauglího unesou. Naštěstí ho zachrání had Ká a Mauglí se po mnoha peripetiích vrací k lidem.
|
Rudyard Kipling
|
Jules Verne (1828-1905)
Francouzský prozaik Jules Verne [žil vern] pracoval jako burzovní makléř. V jeho románech se mísí poučení se zábavou a dobrodružné prvky s vědecko-fantastickými. Většina z nich je součástí volného cyklu Podivuhodné cesty, který zahrnuje 65 titulů – Pět neděl v balóně, Cesta do středu Země, Ze Země na Měsíc, Tajemný hrad v Karpatech, Robur dobyvatel, Vynález zkázy, Děti kapitána Granta, Dvacet tisíc mil pod mořem, Tajuplný ostrov, Patnáctiletý kapitán, Dva roky prázdnin, Ocelové město, Cesta kolem světa za 80 dní nebo Matyáš Sandorf, Nový hrabě Monte Cristo.
Které z uvedených románů obsahují vědecko-fantastické prvky? Jaké?
Které romány jsou spíše dobrodružné? Dokážeš je převyprávět?
Ve kterých románech vystupuje kapitán Nemo? Charakterizuj tuto literární postavu.
|
Jules Verne: Paříž ve 20. století
Antiutopie Paříž ve 20. století líčí přetechnizovaný a odlidštěný svět v roce 1960, tedy zhruba 100 let po tom, kdy Verne svou knihu napsal. Technickému rozkvětu musela ustoupit kultura a negativně poznamenal i mezilidské vztahy. Upadla znalost klasických jazyků (řečtina, latina), velcí spisovatelé 19. století jsou zapomenuti. Mechanizace postihla také uměleckou tvorbu – pokleslé a nepůvodní divadelní hry vyrábí na objednávku monopol zvaný Velké skladiště dramat. Hlavní hrdina Michel Dufrénoy je nucen zařadit se do této společnosti, ale všichni ho považují za naprosto neschopného, a tak musí živořit na jejím okraji.
Nakladatel Hetzel odmítl tento román vydat, protože neodpovídal jeho výchovným záměrům. Nejprve se zdálo, že se původní rukopis ztratil, ale náhodou byl objeven v uzamčeném trezoru. Kniha poprvé vyšla až roku 1994.
|
Benett: Ocelové město
Které objevy a vynálezy Verne předpověděl? Zmýlil se v něčem?
Popiš svět za 100 let. Jak se změní lidé? Které instituce vzniknou nebo zaniknou? Co nového přinese věda?
Jak se podle tebe žilo lidem před 100 lety?
Bez kterých vynálezů se nedokážeš obejít?
Srovnej tuto antiutopii s klasickými utopiemi Thomase Mora a dalších autorů.
|
Herbert George Wells
(1866-1946)
Anglický spisovatel Herbert George Wells [hérbrt džórdž velz] patří k zakladatelům vědecko-fantastické literatury (sci-fi). Napsal romány Stroj času, Ostrov doktora Moreaua, Neviditelný, Válka světů, První lidé na Měsíci, Moderní utopie nebo Lidé jako bozi. Hlásil se k darwinismu a měl blízko k utopickým socialistům. Budoucnost lidstva viděl v technickém pokroku, výchově a kolektivismu. Ve svých fantaziích varoval před možností zneužití vědy.
|
Herbert George Wells: Válka světů
Román Válka světů popisuje nerovný souboj dvou civilizací. Mnohem vyspělejší obyvatelé Marsu napadnou Zemi. První marťanský výsadek směřuje do Anglie. Kolem kráteru po domnělém meteoritu se shromáždí několik zvědavců, ale Marťané je spálí svými paprskomety. S pomocí obrovských strojů a smrtícího černého dýmu ničí vše živé a dobývají Londýn. Jakýkoliv odpor armády je marný. Lidstvu hrozí, že bude Marťany zotročeno a že člověk bude chován jako pouhé domácí zvíře. Naštěstí útočníky zahubí pozemské bakterie, které lidem nevadí, ale pro Marťany jsou smrtelné. Vypravěč považuje chování Marťanů za logické – ani Evropané si nepočínali při dobývání nových území lépe a většina lidí se nezajímá o pocity mravenců nebo zvířat...
Podle tohoto románu napsal americký režisér Orson Welles (1915-1985) rozhlasovou hru, jejíž uvedení 30.10.1938 vzbudilo paniku ve Spojených státech amerických. Posluchači si totiž mysleli, že Zemi skutečně napadli mimozemšťané...
|
Nakresli Marťana podle popisu v ukázce.
Jak si představuješ průběh případného setkání s mimozemšťany?
Kteří spisovatelé před Wellsem a po něm psali o obyvatelích jiných planet, Slunce nebo Měsíce? V čem se jejich příběhy liší od Wellsova?
Wellsův román Stroj času líčí společnost v roce 802 701. Jak si představuješ život v tomto roce? Bude lepší nebo horší? Proč?
|
Internetové stránky
Prerafaelité, obrazy
Prerafaelité, informace
Children's Literature
Fantastic Fiction
Scandinavian Studies
Andersen
Andersen
Andersen
Carroll
Carroll
Carroll
Carroll, fotografie
Carroll: Alice's Adventures in Wonderland, ilustrace Johna Tenniela
Lear
Lear
Morgenstern
Morgenstern
Morgenstern: Veliké Lalulá
Karl May
Karl May
Karl May
Karl May
Blumfeld: Karel May, článek
The Kipling Society
The Nobel Prize Internet Archive, Kipling
The Dutch Jules Verne Society
Verne: Robur Dobyvatel
Filmy
Něco z Alenky, režie J.Švankmajer
Zfilmovány byly Andersenovy a Carrollovy pohádky i příběhy Maye, Kiplinga, Verna nebo Wellse.
|
Doporučená četba
Andersen, H.Ch.: Pohádky a povídky (5 svazků)
Bělousov, Roman: Hledá se kapitán Nemo, přel. V.Bystrov, Lidové nakladatelství, Praha 1988
Borecký, Vladimír: Teorie komiky, Hynek, Praha 2000
Brandis, Jevgenij: Snílek Jules Verne, přel. I.Král, Lidové nakladatelství, Praha 1981
Carroll, Lewis: Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem, přel. J.Císař, Aurora, Praha 1996
Carroll, L.: Alenka v kraji divů a za zrcadlem, přel. Skoumalovi, Albatros, Praha 1970
Carroll, L.: Zamotaný příběh, přel. L.Pick, Volvox globator, Praha 1996
Hron Metánovský, Jakub: Nedorozumění s rozumem aneb Konba žijby, Paseka, Praha 1995
Hurych, Ervín: Dějiny světového humoru, Marsyas, Praha 1994
Janatka, J.M.: Neznámý Jules Verne, Mladá fronta, Praha 1959
Kipling, Rudyard: Knihy džunglí, přel. Skoumalovi, Olympia, Praha 1984
Klee, Paul: Čáry, přel. I.Wernisch, Odeon, Praha 1990
Lear, Edward: Velká kniha nesmyslů, přel. A.Přidal, Praha 1998
Lottman, Herbert R.: Jules Verne, Život a dílo klasika sci-fi, přel. V.Šťovíčková-Heroldová, Brána, Praha 1998
May, Karel: Já, náčelník Apačů, přel. J.Stach, Olympia, Praha 1992
May, Karl: Romány (41 svazků)
May, Karl: Vinnetou (2 svazky), přel. O.Flögl, Návrat, Brno 1993
Morgenstern, Christian: Beránek měsíc, přel. J.Hiršal, Odeon, Praha 1965
Morgenstern, Ch.: Ferda Páv a všelijaká zvířata, přel. J.Hiršal, Baobab, Praha 2002
Morgenstern, Ch.: Stupně, přel. A.Mrázková, Vyšehrad, Praha 2002
Neff, Ondřej: Podivuhodný svět Julese Verna, Mladá fronta, Praha 1978
Nonsens, usp. Hiršal, Grögerová, Mladá fronta, Praha 1997
Spisy Julese Verna (11 svazků)
Verne, Jules: Paříž ve 20. století, přel. R.Steklačová, Tichá Byzanc, Praha 1995
Wells, Herbert George: Stroj času, přel. J.Mertinová, Lika, Praha 1992
Wells, H.G.: Válka světů a jiné příběhy z neskutečna, přel. V.Svoboda, Albatros, Praha 1988
|
Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
Burne-Jones: Omámení Merlina
Learova kresba
|
|