Karel Čapek
Olga Scheinpflugová, manželka Karla Čapka
|
KAREL ČAPEK
* 9. 1. 1890 (Malé Svatoňovice u Trutnova)
† 25. 12. 1938 (Praha)
Karel Čapek byl prvním českým spisovatelem světového významu. Byl přesvědčeným demokratem, humanistou a liberálem. Jeho novinářská i literární tvorba je velmi rozsáhlá, ale přesto se vyznačuje vysokou kvalitou a myšlenkovou hloubkou. Zároveň je čtenářsky atraktivní a velmi pestrá. Čapek varuje před nebezpečím překotného technického vývoje, válkou a totalitními režimy. Nevěří v revoluční převraty. Cestu k řešení problémů spatřuje v každodenní mravenčí práci. Ve své tvorbě oslavuje činorodost, demokracii a tzv. „malého člověka“.
Čapek navštěvoval gymnázia v Hradci Králové, Brně a Praze. Na Karlově Univerzitě studoval filozofii, estetiku, dějiny výtvarného umění a filologii. Část studií strávil v Berlíně a Paříži. Poté se živil jako soukromý učitel, knihovník v Národním muzeu a novinář. Čapek se hlásil k filozofickému pragmatismu. Zajímal se o avantgardní umění, ale nesouhlasil s komunistickou ideologií. Pracoval jako redaktor Lidových novin, byl dramaturgem Vinohradského divadla a založil českou pobočku PEN klubu. Ve vile bratří Čapků se scházeli tzv. pátečníci, prodemokraticky orientované osobnosti veřejného života. Čapek varoval před diktátorskými režimy, které se dostávaly k moci v celé Evropě, především fašismem a nacismem, a válkou. Na sklonku života musel čelit osobním útokům českých nacionalistů, které ještě zesílily po Mnichovu. O to intenzivněji bránil principy demokracie. Nemocný spisovatel nakonec podlehl zánětu plic.
Čapkova tvorba má blízko k vitalismu. Oslava rozmanitosti, života, drobných radostí i starostí a pracovitosti prostupuje celou jeho tvorbu. Stejně tak se jeho díly prolíná úcta k člověku, lidské individualitě a názorové pluralitě. Pro jeho styl je charakteristický laskavý humor a jazykové mistrovství.
|
Čapkova rodina
Čapkův otec pracoval jako venkovský lékař. Jeho bratr Josef Čapek byl malířem a spisovatelem. Sestra Helena Čapková se po ovdovění provdala za básníka Josefa Palivce. Karel Čapek se oženil s herečkou Olgou Scheinpflugovou, děti s ní neměl. S bratrem Josefem Čapkem napsal řadu literárních děl – povídkové soubory Krakonošova zahrada a Zářivé hlubiny a jiné prózy nebo dramata Ze života hmyzu, Adam Stvořitel a Lásky hra osudná. Pohádkou O tlustém pradědečkovi a loupežnících přispěl Josef Čapek do bratrovy knihy Devatero pohádek.
Josef Čapek, bratr Karla Čapka
Jaké byly osudy Josefa Palivce po roce 1948?
|
Karel Čapek a sci-fi
Hlavním tématem fantastických knih Karla Čapka je střet člověčenství s vědou a technikou. Různé objevy a vynálezy, které měly lidem usnadnit život, se nakonec obracejí proti nim. Věda předbíhá morálku. Někteří lidé ji zneužívají ve svůj prospěch nebo neprospěch ostatních. V románu Krakatit je to stejnojmenná výbušnina. V dramatu R.U.R. jde o Roboty, kteří měli za lidstvo pracovat, ale nakonec ho zničí. Podobné motivy najdeme v románech Továrna na Absolutno nebo Válka s Mloky a dramatu Věc Makropulos.
Adolf Hoffmeister: Karel Čapek
|
Karel Čapek: Krakatit
Hlavním hrdinou románu Krakatit je inženýr Prokop, který objevil výbušninu s nevídanou ničivou silou. Při zkoumání Krakatitu se zraní a blouzní v horečkách. Dávnému příteli Tomšovi dokonce prozradí chemické složení Krakatitu. Ten se rozhodne na nové třaskavině vydělat a odjíždí pryč. Prokop se léčí u Tomšova otce a zamiluje se do jeho dcery Anči. V novinách objeví inzerát ředitele vojenské továrny, který po něm pátrá. Dozví se, že v továrně pracoval Tomeš, ale když ji navštíví, je uvězněn a nucen k vydání svého vynálezu. Prokopovi se podaří utéci do Itálie, kde poznává skupinou anarchistů, která dokáže Krakatit odpálit na dálku pomocí speciálního vlnového záření a chce s jeho pomocí ovládnout svět. Jeden z ničivých výbuchů zabije i Tomše. Prokop je otřesen a rozhodne se, že od základů změní svůj život. Nechce už vynalézat věci, které by mohly zabíjet lidi, bude jim pomáhat.
Čapek ve svém románu využívá pohádkové prvky. Při útěku Prokopovi pomáhá princezna. Krakatit na dálku odpálí zlý Daimon. Nakonec kouzelný dědeček Prokopovi ukazuje, jak hluboce se mýlil ve svém dosavadním životě, a naznačuje mu správnou cestu.
|
Knižní obálka od Josefa Čapka pro bratrův román Krakatit
Charakterizuj postavu Daimona. Svůj názor dolož citáty z knihy.
Jak vzniklo slovo Krakatit?
2. světovou válku ukončilo použití ničivé výbušniny. O jakou událost šlo? Co si o ní myslíš?
Které moderní zbraně ohrožují samotnou existenci života na Zemi? Co proti tomu můžeme dělat?
O čem pojednává román Továrna na Absolutno?
|
Karel Čapek dramatik
Prvním dramatem Karla Čapka byl vitalistický Loupežník. Celosvětovou slávu mu zajistila hra R.U.R. Drama o touze po nesmrtelnosti Věc Makropulos je polemikou s Shawovou hrou Zpět k Methusalemovi. S bratrem Josefem napsal satiru Ze života hmyzu a hry Lásky hra osudná a Adam Stvořitel. Jeho tvorbu uzavírají protiválečná dramata Bílá nemoc a Matka. Čapek byl dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla. Psal také filmové scénáře. Je autorem knih Jak vzniká divadelní hra a Jak se dělá film, které jsou součástí trilogie Jak se co dělá. Posmrtně vyšel výbor z Čapkových novinových článků Divadelníkem proti své vůli.
Feuersteinův scénografický návrh pro hru R.U.R.
|
Karel Čapek: R.U.R.
Utopické drama R.U.R. se odehrává na osamělém ostrově, kde se nachází továrna Rossum’s Universal Robots na výrobu umělých bytostí, které mohou dělat těžkou práci místo lidí. Na ostrov přijíždí prezidentova dcera Helena Gloryová, která usiluje o zlidštění Robotů. Ti sice mají vysoký intelekt i velkou fyzickou sílu, ale chybí jim vůle a cit. Helena se vdá za ředitele továrny Domina a na ostrově zůstává. Po deseti letech lidé zcela přestali pracovat, zpohodlněli a nemohou mít ani děti. Roboti se proti nim vzbouří a chtějí lidstvo zničit. Vtrhnou na ostrov a jeho obyvatele povraždí. Ušetří pouze stavitele Alquista, protože na rozdíl od ostatních nepřestal pracovat rukama. Chtějí po něm, aby obnovil výrobu Robotů, ale Alquistovi se to nedaří, protože Helena spálila všechny plány, aby donutila lidi vrátit se k dřívějšímu způsobu života. Po lidstvu hrozí zánik i Robotům. Mezi Roboty Primusem a Helenou se ale zrodí milostný cit. Naději, že život na Zemi neskončí, skýtá nová generace Robotů, která se zrodí z jejich lásky.
Drama R.U.R. slavilo úspěch nejen na českých jevištích, ale během několika let obletělo celý svět, hrálo se v USA i Japonsku. Z Čapka se rázem stal uznávaný spisovatel světového formátu. Slovo robot vymyslel jeho bratr Josef. Díky úspěchu hry proniklo do řady světových jazyků.
|
Kostýmní návrh Josefa Čapka pro hru Ze života hmyzu
Jaký je rozdíl mezi robotem, androidem a kyborgem?
Které další názvy pro umělé bytosti znáš?
Která Čapkova díla byla zfilmována? Jak se ti tyto adaptace líbily?
Srovnej hry Věc Makropulos a Zpět k Methusalemovi.
Co ukradl Loupežník v Čapkově hře?
Co víš o Čapkově manželce a jeho bratrovi?
|
Karel Čapek novinář
Čapek psal do Lidových novin různé články na pomezí žurnalistiky a beletrie – úvodníky, komentáře, sloupky, kurzívy, kritiky i veršované rozhlásky. Nejvíce ale proslul jako fejetonista. Jeho drobná novinářská tvorba vyšla v knihách Kritika slov, O nejbližších věcech nebo Zahradníkův rok, posmrtně pak ve výborech Měl jsem psa a kočku, Kalendář, O lidech, Ratolest a vavřín, Obrázky z domova, Věci kolem nás, Sloupkový ambit, Místo pro Jonathana nebo Na břehu dnů. Cestopisné črty shrnul do knih Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cesta na sever. Posmrtně vyšly ještě Obrázky z domova. Postřehy z redakční práce vtělil do knihy Jak se dělají noviny, která je součástí trilogie Jak se co dělá. Vrcholem Čapkovy novinářské tvorby byly Hovory s T. G. Masarykem.
Josef Čapek: Parník
|
Čapkovy fejetony z cest
Karel Čapek hodně cestoval po Evropě. Nebyl to ale žádný dobrodruh, spíše pozorný a poučený turista. Ve svých fejetonech z cest zachytil nejznámější místa dané země. Nezapomněl ani na (pro jeho tvorbu příznačné) drobné postřehy ze života lidí. Někdy také podává obšírné výklady o památkách, ve kterých nezapřel své vzdělání estetika. V zahraničí se osobně setkal i s řadou významných spisovatelů.
Karel Čapek: Hyde Park
|
Karel Čapek v rozhlase
Co Čapka zaujalo na Hyde Parku? Existuje v Čechách jeho obdoba?
Napiš fejeton ze svých cest do zahraničí.
Čapek často vybízel čtenáře k charitě. Co to je?
Které knihy si Karel Čapek sám ilustroval?
Prezident Masaryk na koni
|
Karel Čapek povídkář
Čapek začal psát s bratrem Josefem vitalistické povídky. Jejich společná tvorba vyšla v knihách Zářivé hlubiny a jiné prózy a Krakonošova zahrada.
Sám vydal povídkovou knihu Boží muka a expresionisticky laděné Trapné povídky. Detektivní a tajemné povídky shrnul do knih Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. Další krátké prózy vyšly v knihách
Apokryfy (Kniha apokryfů) a Bajky a podpovídky. Samostatně vyšla novela Skandální aféra Josefa Holouška.
|
Karel Čapek: Povídky z jedné kapsy
Čapkovy knihy Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy spojuje žánr detektivky. Ve většině příběhů řeší policista nebo jiné postavy nějakou krádež, smrt či záhadu. Ne vždy se ale podaří vše vysvětlit pomocí zdravého rozumu. Někdy musí nastoupit intuice, jindy problém zůstává otevřený.
Rezavý hřebík Haha, píchnul jsem ho do paty! A pak se říká, že nejsem k potřebě!
Stonožka Jen to, jen to bych chtěla vědět... jsou-li na jiných planetách také stonožky.
Vládce Já vám nařizuju, abyste mně platili, a vy mne platíte, abych vám poroučel.
Hlemýžď Na příklad přímka je nesprávná, jelikož to není spirála.
Mravenec Já neválčím. To válčí mraveniště.
Balvan Jaro? Hm, to přejde. Co já jsem viděl jar a nebylo to k ničemu.
Kritik Nač bych se díval, jaký svět je? Mně stačí vědět, jaký by měl být. (Bajky a podpovídky)
|
Josef Čapek: Harmonikář
Srovnej postavy inženýra, básníka a policisty.
Co je apokryf?
O čem pojednává Čapkův apokryf O úpadku doby?
Napiš vlastní apokryf nebo detektivní povídku.
Co je aforismus?
Čím se vyznačuje bajka?
Jak se ti líbí Čapkovy povídky?
|
Karel Čapek romanopisec
Vrcholem Čapkovy románové tvorby je tzv. noetická trilogie Hordubal, Povětroň a Obyčejný život. Tyto romány nespojují postavy nebo děj, ale vypravěčský přístup. Autor obhlíží příběh ze všech stran, nabízí různé pohledy na jednotlivé postavy i události. Konečný názor si musí udělat čtenář sám. Podobně je vystavěn i poslední Čapkův román Život a dílo skladatele Foltýna, který zůstal torzem, a několik jeho povídek (Šlépěje, Básník...) i dramat. Tato metoda bývá někdy označována jako kubistická. Můžeme v ní spatřovat i Čapkův relativismus, který zpochybňuje, že by existovala jediná pravda, protože stejnou věc může každý člověk vidět jinak. Čapek napsal též romány Továrna na Absolutno, Krakatit, Válka s Mloky a První parta.
|
Karel Čapek: Hordubal
Román Hordubal se odehrává na Podkarpatské Rusi. Titulní hrdina Juraj Hordubal odjel za prací do Ameriky. Po osmi letech se vrací na svůj statek k manželce Polaně a dcerce Hafii. Rodina ale už žije jiným životem. O Hordubalovo hospodářství pečuje najatý čeledín Štěpán Manya, který není lhostejný ani Polaně. I Hafie ho má radši než otce. Hordubal čeledína vyžene a sám se stará o celý statek. Jednoho dne je Hordubal nalezen mrtev ve své posteli. Případ vypadá jasně – vrahem je Štěpán, se kterým čeká Polana dítě. Během vyšetřování i soudního procesu se ale objevuje stále více nesrovnalostí, například o vražedné zbrani nebo ve výpovědích svědků. Každý z účastníků vidí případ jinak. Porota nakonec odsoudí Štěpána k doživotí a Polanu ke 12 letům těžkého žaláře.
|
Bohumil Kubišta: Vražda
Srovnej pohledy jednotlivých postav na Hordubala a jeho zavraždění.
Co se stalo s Hafií po soudním procesu?
Čapka k románu inspiroval tento novinový článek. Srovnej ho s autorovou knihou.
Které postavy vystupují v románu Povětroň?
Co je povětroň?
|
Karel Čapek dětem
Pro děti napsal Čapek knihy Dášeňka čili Život štěněte a Devatero pohádek. V jeho pohádkách sice vystupují tradiční nadpřirozené bytosti, ale jsou konfrontovány s moderní civilizací. Starý pohádkový svět se přežil a vodník, hejkal, rusalka nebo černokněžník nakonec nacházejí své nové místo v současné společnosti. Namísto strašení se začnou věnovat prospěšné práci pro lidi.
|
Karel Čapek: Dášeňka čili Život štěněte
Čapkovu knihu Dášeňka tvoří tři části. První sleduje štěně Dášeňku od narození až do chvíle, kdy opouští svou matku fenu Iris a autorovu rodinu. Druhá část nese název Jak se fotografuje štěně. Závěrečná část obsahuje pohádky o psech.
Karel Čapek svou knihu doprovodil vlastními ilustracemi a fotografiemi Dášeňky.
|
Karel Čapek: Před zrcadlem
Co Dášeňka uměla hned po narození a co se musela naučit?
Dokonči pohádku o Alíkovi.
Které zvířátko chováte doma? Zkus o něm nebo pro něj něco napsat.
Znáš nějaké básně, přísloví nebo příběhy, ve kterých toto zvíře vystupuje?
Jaké zvíře bys chtěl/a mít? Proč?
|
Karel Čapek proti totalitě
Čapek byl důsledným obhájcem demokracie a ve svých článcích i polemikách její ideály vždy bránil – známá je jeho stať Proč nejsem komunistou nebo kniha Hovory s T. G. Masarykem. Čapek vystupoval proti komunismu, nacionalismu i klerikálům. Po nástupu italského fašismu a německého nacismu k moci si uvědomil hrozby podobných totalitních režimů. Varoval před nimi nejen jako novinář, ale také ve svých uměleckých dílech z posledního tvůrčího období – románu Válka s Mloky nebo dramatech Bílá nemoc a Matka. Díky svým antifašistickým postojům musel čelit nevybíravým urážkám nacionalistů, například Jaroslava Durycha. Otřesem pro něj byl Mnichov. Brzy po něm umírá na zánět plic.
|
Karel Čapek: Válka s Mloky
Román Válka s Mloky reaguje na rostoucí hrozby fašismu. Kapitán van Toch objeví na jednom ostrově podivné mořské tvory, kteří vynikají inteligencí, dokážou pracovat s nástroji a snadno se naučí mluvit. Námořník se spojí s průmyslníkem Bondym a společně distribuují Mloky do celého světa jako levnou pracovní sílu. Časem se Mlokům dostane i vzdělání, ale také se stávají součástí vojsk. Jak Mloků přibývalo, potřebovali získat více prostoru v oceánech, a proto začali likvidovat pobřeží. Karta se obrátila a vůdce Mloků chce po lidstvu, aby jim sloužilo.
Knihu doprovázejí novinové výstřižky o Mlocích, které shromažďoval pan Povondra, vrátný v Bondyho podniku. Připomíná tak koláž složenou z různorodých textů.
|
Ukázka z knihy Válka s Mloky
Co si bere na mušku kapitola Der Nordmolch?
Charakterizuj pana Povondru.
Po roce 1948 bylo dílo Karla Čapka odmítáno. Proč?
Přečti si Čapkův článek Proč nejsem komunistou. Se kterými názory souhlasíš a se kterými ne? Proč?
|
Další tvorba Karla Čapka
Čapek byl opravdu plodným autorem. S Neumannem vydává Almanach na rok 1914. Vystupuje proti generaci kolem Moderní revue a Šaldovi, který jeho dílo nedokázal docenit. Jako vystudovaný estetik psal výtvarné, divadelní i literární kritiky. Známá je jeho stať Zatykač na věčného studenta Roberta Davida. Literární teorii se věnoval v úvahách Marsyas čili Na okraj literatury. Překlady básní shrnul do knihy Francouzská poezie nové doby. Zvláště důležitý byl překlad Apollinairova Pásma, který zásadně ovlivnil českou avantgardu. Čapek je autorem odborných pojednání Pragmatismus čili Filozofie praktického života a Objektivní metoda v estetice se zřením k výtvarnému umění. Politické názory zahrnul do publikace O věcech obecných čili Zoon politikon. Jeho soukromá korespondence manželce vyšla pod názvem Listy Olze.
|
Karel Čapek: Marsyas čili Na okraj literatury
V knize esejí Marsyas čili Na okraj literatury se Čapek zaměřil na populární literární žánry, které oficiální věda považovala za okrajové, a proto se jim příliš nevěnovala. Autor nabízí čtenářům zajímavé postřehy o grafomanii, novinách, nekorektní polemice, anekdotě a lidovém humoru, příslovích, pražských popěvcích, dětských říkadlech, pohádkách, pornografii, lidových kalendářích, detektivkách, červené knihovně a proletářském umění. Poslední zamyšlení nese název Chvála řeči české, Čapek v něm označuje rodnou řeč za „samu duši národa“.
Čapek miloval práci na zahradě své vily ve Strži u Dobříše. Sbíral nahrávky etnické hudby z celého světa. Neúspěšně se pokoušel o politickou kariéru. Byl prvním předsedou československého PEN klubu. Organizoval setkání pátečníků ve své vile na Vinohradech. Čapkova činorodost, rozmanitost zájmů i kvalita jeho díla je opravdu obdivuhodná!
|
Které z Čapkových postřehů platí i pro současné noviny?
Chtěl/a bys pracovat v novinách? Proč?
Kdo byl Marsyas?
Vysvětli význam slova pragmatik. Co víš o filozofickém pragmatismu?
Čapkova autokarikatura
|
Internetové stránky
Čapek, portál
Čapek: R.U.R.
Čapek: Bajky a podpovídky, Devatero pohádek, Hordubal, Jak se co dělá, Matka, O lidech, Povětroň, Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, První parta, Továrna na Absolutno, Trapné povídky, Válka s mloky, Zahradníkův rok, Život a dílo skladatele Foltýna
Čapek: Dášeňka, Krakatit
Čapek: O pěti chlebích (Kniha apokryfů)
Čapek: Proč nejsem komunistou
Čapek: Zatykač na věčného studenta Roberta Davida
Rulf: Krakatit, článek
Puchriková: Válka s mloky..., studie
Foffová: Karel Čapek v učebnicích..., studie
Čapkové: Krakonošova zahrada, Zářivé hlubiny a jiné prózy, Juvenilie
Exkurze
Památník Karla Čapka, Strž
Tipy
Čapkova sbírka etnické hudby
Společnost bratří Čapků
Cena Karla Čapka
Slomek: Olga Scheinpflugová, článek
|
Doporučená četba
Bibliografie Karla Čapka, Academia, Praha 1990
Buriánek, František: Karel Čapek, ČSS, Praha 1988
Čapek, Karel: Listy Olze, Praha 1971
Čapek, K.: V zajetí slov, Svoboda, Praha 1969
Čapková, Helena: Moji milí bratři, ČSS, Praha 1962
Čapkové, K. a J.: Filmová libreta, Odeon, Praha 1989
Halík, Miroslav: Karel Čapek, Život a dílo v datech, Academia, Praha 1983
Kábrt, Jan: Krakonošova zahrada bratří Čapků, Praha 1985
Karel Čapek a český jazyk, Praha 1990
Karel Čapek fotografuje..., Novinář, Praha 1989
Karel Čapek ve fotografii, Praha 1991
Klíma, Ivan: Velký věk chce mít též velké mordy, Život a dílo Karla Čapka, Academia, Praha 2001
Kožmín, Zdeněk: Zvětšeniny ze stylu bratří Čapků, Praha 1989
Králík, Oldřich: První řada v díle Karla Čapka, Profil, Ostrava 1972
Kudělka, Viktor: Boje o Karla Čapka, Praha 1987
Malevič, Oleg: Bratři Čapkové, přel. H.Štěpánková, Praha 1999
Matuška, Alexander: Člověk proti zkáze, Praha 1963
Menec, Zdeněk: Krajem bratří Čapků, Albatros, Praha 1983
Nikolskij, Sergej: Fantastika a satira v díle Karla Čapka, ČSS, Praha 1978
Scheinpflug, Karel: Můj švagr Karel Čapek, Kruh, Hradec Králové, Praha 1991
Scheinpflugová, Olga: Český román, 1991
Spisy Karla Čapka (24 svazků)
Šulcová, Marie: Čapci, Melantrich, Praha 1998
Viktor Dyk, St.K.Neumann, bratři Čapkové, Korespondence z let 1905-1918, NČSAV, Praha 1962
Vlašín, Štěpán a kol.: Kniha o Čapkovi, ČSS, Praha 1988
Vočadlo, Otakar: Anglické listy Karla Čapka, Academia, Praha 1975
Všetečka, František: Dílna bratří Čapků, Votobia, Olomouc 1999
|
Jaký je tvůj názor na Karla Čapka a jeho díla?
Které kapitoly této učebnice citují díla Karla Čapka?
Seřaď Čapkovy knihy podle roku vydání.
Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
Václav Rabas: Bratři Čapkové
Čapkova vila ve Strži u Dobříše
|
|