on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > Romantismus >  © Radek Sárközi 

Obsah
  • Anglie
  • Francie
  • Německo
  • Spojené státy americké
  • Rusko
  • Čechy
    +  Karel Hynek Mácha






  • Co si představíš pod slovem romantický? Kdo je romantik?
  • Zjisti přesný význam slov román, romance, románský a romantický.
  • Co má společného romantický večer s romantismem?
  • ROMANTISMUS

    Romantismus se začal prosazovat na přelomu 18. a 19. století. V angličtině toto slovo původně znamenalo románový, čili vymyšlený nebo neskutečný. Mnozí současníci viděli v romantismu módní pózu a romantiky vůbec nechápali. V nejširším slova smyslu byl romantismus životní pocit, který vyvěral z dobové atmosféry. Romantici upřednostňovali cit před rozumem, šířili revoluční ideály, prosazovali občanské svobody a individualismus. To všechno jim soudobá společnost nenabízela. Ba právě naopak, v reakci na četná povstání se panovníci uchylovali k omezování svobod a teroru. Romantici nemohli prosadit ani nové uspořádání světa, ani se nedokázali zařadit do společnosti. Výsledkem byla naprostá deziluze. Romantičtí umělci hledali útěchu v nespoutané přírodě, bájné minulosti, vysněné historii, exotických dálkách nebo neškodné fantazii. Průchod revolučnímu nadšení, hluboce prožívanému rozporu mezi ideálem a skutečností nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti dávali alespoň ve svých literárních dílech. Romantismus se prosadil nejen v Evropě, ale také v Americe nebo Indii (čhájavád).
    Historie
    Úspěšný boj britských kolonií v Americe za nezávislost (1776), Velká francouzská revoluce (1789-1794) a zmařené úsilí Napoleona o světovládu (1799-1815) rozpoutaly mezi absolutistickými panovníky obavy z dalších převratů. Většina evropských vládců přistoupila k Svaté alianci, která měla bdít nad novým rozdělením Evropy po vídeňském kongresu (1814-1815). Záhy ale přišly další revoluce. Ve 20. letech povstali Španělé, Řekové a Rusové, ve 30. letech Francouzi, Belgičané a Poláci a roku 1848, tzv. jaro národů, už prakticky celá Evropa (Itálie, Německo, Francie, Rakousko).
    Doba revolucí
    celý obraz

    Delacroix: Svoboda vedoucí lid

    Doba revolucí

    Konec 18. století byl ve znamení revolucí. Povstalci usilovali o samostatnost (Spojené státy americké) nebo o změnu politického uspořádání (Francie). Revolucionáři upřednostňovali republiku před monarchií a konstituci před absolutismem, prosazovali občanské svobody a definovali základní lidská práva. Nové pořádky nastolovali násilím.
    Heslo Velké francouzské revoluce bylo „volnost, rovnost, bratrství“. Rozchod s minulostí měly zdůraznit nové názvy měsíců, nový letopočet, sjednocení metrického systému, názvy institucí (Výbor pro veřejné blaho, Národní shromáždění...) nebo náboženské reformy. Rozpoutaný teror dopadl na 200 000 lidí, kteří skončili pod gilotinou.
    Řecko si vybojovalo nezávislost na Turecku (1821-1829). Nová vlna revolucí přišla v roce 1830. Francouzi svrhli bourbonskou dynastii, Belgičané získali samostatnost a Poláci neúspěšně povstali proti ruské nadvládě. Opravdu revolučním obdobím bylo jaro národů (1848-1849). Vypukla povstání ve Francii, rozdrobené Itálii a Německu. V Rakousku povstala Vídeň, Budapešť i Praha. Všechny revoluce byly neúspěšné.
    zvětšit

    Delacroix: Řecko umírá v troskách Missolunghi
    Nacionalismus
    V Itálii vznikl pod vlivem svobodných zednářů tajný spolek karbonářů. Karbonáři bojovali proti rakouské nadvládě a podíleli se na revolucích v Neapoli a Piemontu. Později se připojili k hnutí Mladá Itálie. Francouzští karbonáři zase bojovali proti Bourbonům.

    Giuseppe Mazzini

    Giuseppe Mazzini

    Nacionalismus

    Formování národů probíhalo v Evropě velmi dlouho. Zprvu byla klíčová příslušnost k určitému náboženství a lidé se dělili na křesťany, židy a muslimy. Důležité bylo také zařazení do daného stavu – šlechta, duchovenstvo, poddaní, svobodní sedláci, měšťané atd. Základem vlastenectví byla nejprve příslušnost k určitému území, případně společný jazyk. Na konci 18. století se k těmto znakům přidávají ještě společné dějiny, lidová kultura nebo umění. Výsledkem bylo nové pojetí identity založené na příslušnosti k určitému národu. Horliví vlastenci viděli v národě svébytný celek, který má určitou povahu, poslání, ducha, nepřátele atd. Později se stalo prosazování národních zájmů hlavním programem některých politiků.
    Snaha nacionalistů o vytvoření národních států vedla k celé řadě povstání. Podle situace usilovali revolucionáři buď o nezávislost na větších státních celcích (Spojené státy americké, Řecko, Belgie), nebo o sjednocení menších států do jednoho (Německo, Itálie). Nacionalisté zakládali tajné revoluční spolky. Zvláště aktivní byl Ital Giuseppe Mazzini (1805-1872), zakladatel hnutí Mladá Evropa, které sdružovalo spolky Mladá Itálie, Mladé Německo a Mladé Polsko. Obdobnými organizacemi bylo Mladé Irsko a Mladé Rusko nebo český revoluční spolek Repeal.
  • Co si myslíš o nacionalismu?
  • Jaký je tvůj názor na budoucnost českého národa v Evropské unii a globalizovaném světě?
  • Popiš českou národní povahu.
  • Které výroky se tradují o různých národech? Jsou pravdivé?
  • Jaký je rozdíl mezi národem, národností a občanstvím?
  • Charakterizuj osud národnostních menšin v různých národních státech?
  • Které národy nemají vlastní státy? Proč?
  • Ve kterých státech žije svorně více národností?
  • Které státy mají problémy s nacionalismem? Jak by se daly vyřešit?
  • Co je multikulturní společnost?
  • Romantická literatura
    zvětšit

    Leonardo Alenzo: Romantická sebevražda

    Romantická literatura

    Romantikové nerespektovali klasicistní pravidla a vyznávali tvůrčí svobodu. Podle libosti mísili literární žánry i formy – tvořili lyrickoepické skladby, romány v dopisech, verších a novelách nebo tragikomedie.
    Romantické postavy odrážejí nenaplněné touhy spisovatelů a často mívají autobiografické rysy. Hrdinové knih se bouří proti společenským konvencím, žijí na okraji společnosti (vězni, zbojníci, tuláci, Cikáni a další vyděděnci), prožívají nešťastnou lásku a většinou končí tragicky. Romantická díla překypují vášněmi a city. Autoři se zaměřují na psychologii postav. Zvláště typický je pro romantiky subjektivismus a zájem o minulost. Historická věrnost jim na srdci příliš neležela. Minulost byla spíše kulisou, jejímž prostřednictvím chtěli evokovat krásné zašlé časy, kdy lidé prožívali opravdové city. Nejoblíbenějším obdobím byl středověk.

  • Jaké národnosti byli následující romantici? Mickiewicz, Słowacki, Ševčenko, Leopardi, Lenau, Petöfi, Lönnrot, Prasád, Prémčand. Co o nich víš?
  • Populární čtivo
    S rozmachem gramotnosti rostla obliba nenáročné zábavné literatury. V době romantismu se zrodila celá řada žánrů – černý román, horor, detektivka, dobrodružný příběh, indiánka nebo červená knihovna, které jsou velmi populární dodnes. Většinou šlo o nepříliš kvalitní produkci.

  • Kteří autoři se věnovali psaní nenáročné literatury? Ve kterých žánrech vynikli?
  • Čteš některý z uvedených žánrů soustavně? Proč?
  • Co je brak, kýč a čtivo? Jak se liší od umělecké literatury?
  • Výtvarné umění
    zvětšit

    Německý novogotický zámek Neuschwanstein

    zvětšit

    Delacroix: Sardanapalova smrt

    Architektura, malířství a sochařství

    V 19. století se v architektuře prosadil historizující sloh (historismus), který čerpal inspiraci v minulých uměleckých epochách (neogotika, novorenesance) nebo orientálních budovách (Čína, islámské země). Jednotlivé stavby jsou tudíž velmi různorodé. Budovaly se napodobeniny středověkých kostelů i hradů (Neuschwanstein, Hluboká), zříceniny (Janohrad) nebo veřejné stavby (Londýnský parlament, Národní muzeum v Praze). Nový vztah ke krajině dal vzniknout rozhlednám. Anglické parky (Lednicko-valtický areál) více respektují přírodu. V malířství a sochařství se objevují revoluční témata a historické náměty. Krajináři zachycují dramatické přírodní výjevy (bouře). Vzhled interiérů ovlivnil biedermeier.

    zvětšit

    Géricault: Vor Medusy
    zvětšit

    Fiedrich: Poutník nad mořem mlhy

    zvětšit

    Constable: Katedrála v Salisbury
    Hudba
  • Romantismus ovlivnil i tzv. národní hudební školy. V Čechách to byli skladatelé Bedřich Smetana (1824-1884), Zdeněk Fibich (1850-1900) nebo Antonín Dvořák (1841-1904). Znáš jejich díla?

  • Kdo napsal následující opery? Fidelio, Čarostřelec, Lazebník sevillský, Vilém Tell, Aida, Rigoletto, Nabucco, Traviata, Trubadúr, Prsten Nibelungův, Parsival, Tristan a Izolda, Lohengrin, Mistři pěvci norimberští, Bludný Holanďan.
  • Romantická hudba

    V době romantismu velmi vzrostla obliba hudby. Předním skladatelem byl Ludwig van Beethoven (1770-1827). V hudbě vynikli rovněž Italové Giuseppe Verdi (1813-1901) a Gioacchino Rossini (1792-1868), Němci Carl Maria von Weber (1786-1826), Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847), Robert Schumann (1810-1856) a Johannes Brahms (1833-1897), Francouz Hector Berlioz (1803-1869), Rakušan Franz Schubert (1797-1828), Maďar Ferenz Liszt (1811-1886) nebo Polák Fryderik Chopin (1811-1886). Nejvýznamnějším představitelem hudebního novoromantismu byl německý operní skladatel Richard Wagner (1813-1883), který přišel s koncepcí gesamtkunstwerku – syntetického dramatického celku, který neopomíjel žádnou uměleckou složku. Mezi houslisty vynikal italský génius Niccolò Paganini (1782-1840).
    celý obraz

    Delacroix: Chopin
    Novoromantismus
    zvětšit

    Cole: Architektův sen

    Novoromantismus

    Na konci 19. století se někteří umělci znovu obrátili k romantickým tématům. Novoromantiky byli skotští spisovatelé Robert Louis Stevenson (1850-1894), autor dobrodružného románu Ostrov pokladů nebo hororu Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda, a Arthur Conan Doyle (1859-1930), autor detektivních příběhů o Sherlocku Holmesovi nebo fantastického románu Ztracený svět. Můžeme k nim zařadit i Brauna Stokera (1847-1912) a jeho horor o hraběti Draculovi. K novoromantismu se hlásil také Francouz Edmont Rostand (Cyrano de Bergerac) nebo Čech Julius Zeyer.
    Novoromantismus
    zvětšit

    Spitzweg: Chudý básník
    Internetové stránky
  • Romantismus
  • Romantic art, reprodukce
  • Romantische Malerei, reprodukce
  • Romantic Poetry
  • Petöfi: Koncem září, Z dáli
    Exkurze
  • Lednicko-valtický areál
  • Neuschwanstein, zámek

    zvětšit

    Bengt Erland Fogelberg: Odin
  • Doporučená četba

  • Bělousov, Roman Sergejevič: Knihy o tom mlčí, přel. M.Pittermannová, Mladá fronta, Praha 1971
  • Delacroix, E.: Deník, Praha 1956
  • Doyle, Arthur Conan: Muž s dýmkou a houslemi
  • Doyle, A.C.: Pes baskervillský, přel. F.Gel, Albatros, Praha 1978
  • Doyle, A.C.: Příběhy Sherlocka Holmese, přel. Henzl, Zábrana, Jota, Brno 1997
  • Fischer, Ernst: Původ a podstata romantismu, Praha 1966
  • Lenau, Nikolaus: Blesky nad roklí, přel. J.Mulač, Mladá fronta, Praha 1969
  • Leopardi, Giacomo: Poesie Luny, přel. K.Bednář, SNKLHU, Praha 1959
  • Lynton, Norbert: Umění 19. a 20. století, přel. V.Nosková, Artia, Praha 1981
  • Mickiewicz, Adam: Konrád Wallenrod, Dziady, přel. F.Halas, SNKLHU, Praha 1954
  • Mickiewicz, A.: Pan Tadeáš čili Poslední nájezd na Litvě, přel. E.Sojka, Odeon, Praha 1969
  • Michelet, J.: Francouzská revoluce, Praha 1989
  • Hegel, G.W.F.: Estetika
  • Kalevala, přel. J.Holeček, Odeon, Praha 1980
  • Pijoan, José: Dějiny umění, 8.díl
  • Petöfi, Sándor: Mé písně, Rovnost, Brno 1950
  • Romantismus, přel. F.Serrano, Paseka, Praha 2001
  • Rostand, Edmond: Cyrano z Bergeraku
  • Słowacki, Juliusz: Já Orfeus, přel. J.Pilař, Odeon, Praha 1987
  • Stevenson, Robert Louis: Ostrov pokladů
  • Stevenson, R.L.: Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda
  • Stoker, Braun: Dracula, přel. T.Korbař, Práce, Praha 1991
  • Ševčenko, Taras: Bílé mraky, černá mračna, přel. Z.Bergerová, Praha 1977
  • Připrav si referát o některé z uvedených knih nebo internetových stránek.

    zvětšit

    John Martin: Bard

    celá fotografie

    Romantický (anglický) park