on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > Renesance > Anglie  © Radek Sárközi 

zvětšit

Shakespearovo divadlo Globe na dobové rytině


zvětšit

Faust

RENESANČNÍ ANGLIE

V Anglii se renesance plně prosazuje až v 16. stol. Na dvoře Jindřicha VIII. Tudora (1509-1547) působil německý portrétní malíř Hans Holbein (Thomas More, Erasmus Rotterdamský…). Tento panovník reagoval na protestantské hnutí v Evropě založením anglikánské církve (1534). Víceméně formální akt (pokračovala katolická liturgie, církevní organizace se nezměnila) přinesl králi hlavně peníze (konfiskace církevního majetku) a vliv (církev nepodléhala papeži, ale anglickému panovníkovi).

Alžbětinské divadlo

Rozkvět renesance nastává během dlouhého panování královny Alžběty (1558-1603). V roce 1576 vzniklo v Londýně první stálé divadlo a brzy se objevila další. Šlo o dřevěné budovy okrouhlého tvaru, které neměly střechu. Hrálo se za denního světla. V ženských rolích vystupovali mladí chlapci. Nejvýznamnějším představitelem alžbětinského divadla byl William Shakespeare [viljem šejkspír] a jeho předchůdci Christopher Marlowe [kristofr márlou] (Tragická historie doktora Fausta) a Ben Johnson [džonsn] (Alchymista). V roce 1642 parlament zakázal všechna veřejná divadelní představení. Přestože byla roku 1660 dvě divadla otevřena, někdejší slávy už nebylo dosaženo a význam dramatu postupně klesal. Až od této doby mohly na jevišti vystupovat nejen muži, ale i herečky.
Historie
Ve stoleté válce (1337-1453) byla Anglie poražena Francií a ztratila všechny državy na kontinentě. Během války růží (1455-1485) se prakticky vyvraždily nejsilnější anglické rody (Yorkové a Lancasteři). Po porážce Richarda III. u Bosworthu získávají trůn Tudorovci. V roce 1534 založil Jindřich VIII. anglikánskou církev. Za vlády královny Alžběty (1558-1603) dochází ke kulturnímu rozmachu země. Válka mezi parlamentem a Karlem I. (†1649) skončila královou popravou a vyhlášením republiky v čele s Cromwellem (†1658). V roce 1660 se na trůn vracejí Stuartovci.
Geoffrey Chaucer (1340-1400)
Geoffrey Chaucer

Geoffrey Chaucer [džefri čósr] se v mládí zúčastnil stoleté války, ale byl zajat Francouzi. Díky sňatku s dvorní dámou se mohl vydat na politickou dráhu. Cestoval po Itálii, kde se seznámil s texty renesančních umělců.

Geoffrey Chaucer: Canterburské povídky

Rámec Chaucerových Canterburských povídek [kentrber-] tvoří cesta třiceti poutníků (rytíř, kuchař, abatyše, lékař, student, farář...) ke hrobu sv. Tomáše Becketa v Canterbury. V hostinci U Kabátce se rozhodnou, že každý bude vyprávět čtyři příběhy, ale z tohoto plánovaného počtu stačil Chaucer napsat pouze 24 povídek. Žánrově jde o rytířské historie, milostné příběhy, kratochvilná vyprávění a poučné historky. Chaucer čerpal náměty ze starších děl, ale příběhům dává jednotnou veršovanou formu. V prologu jsou velmi barvitě představeni všichni poutníci, potom následují jednotlivé povídky.

zvětšit

Rukopis Canterburských povídek

  • Charakterizuj „dobrou ženu z poblíž Bath“. Co se o ní dozvídáme?
  • William Shakespeare
    (1564-1616)
    William Shakespeare

    Shakespeare se narodil ve Stratfordu nad Avonou jako syn zámožného rukavičkáře. Po studiu si zvolil nejistou dráhu herce a dramatika. Nejprve působí u různých divadelních společností v Londýně, později se stává spolumajitelem nového divadla Globe (Zeměkoule), kde uvádí své hry a v některých i vystupuje. Kromě divadelních her psal i sonety.

    William Shakespeare: Hamlet

    Nejslavnější Shakespearova tragédie Hamlet, králevic dánský vypráví příběh syna, který pomstil vraždu svého otce. K princi Hamletovi promlouvá duch mrtvého otce a sděluje mu, že ho zabil jeho bratr Klaudius, aby se zmocnil trůnu a vdovy po zemřelém králi. Hamlet předstírá šílenství, odmítne Ofélii a nešťastnou náhodou zabije jejího otce Polonia, který ho špehuje ukrytý za závěsem. Nešťastná Ofélie se zblázní a umírá. Její bratr Laertes se utká s Hamletem v souboji. Hamlet zabíjí krále i Laerta, ale zemře, protože ho Oféliin bratr zranil otráveným kordem. Umírá i Hamletova matka, která omylem vypila jed určený jemu…



    Jako u většiny Shakespearových děl není námět zcela původní, ale jeho zpracování je bravurní. Jméno titulního hrdiny odkazuje na Shakespearova syna Hamneta, který zemřel v dětském věku.
    Shakespearovy hry
    Shakespearovy hry můžeme rozdělit podle tvůrčích období, námětů nebo žánrů. Výsadní místo zaujímají v jeho tvorbě tragédie (Hamlet, Othello, Macbeth, Král Lear, Romeo a Julie…), napsal také řadu komedií (Zkrocení zlé ženy, Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Kupec benátský, Komedie plná omylů, Veselé paničky Windsorské…). V historických dramatech čerpal náměty z antiky (Julius Caesar, Antonius a Kleopatra…) i anglické historie (Jindřich IV., V., VI. a VIII., Richard II. a III. a Král Jan). V posledním období psal tzv. romance (Perikles, Cymbelín, Zimní pohádka a Bouře), dramata s pohádkovými a fantastickými prvky.

  • Nauč se zpaměti tento monolog.
  • Je těžké být hercem? Dokázal/a by sis zapamatovat celou divadelní hru?
  • Shakespearovo divadlo Globe

    Moderní rekonstrukci Shakespearova divadla Globe můžeme najít v Londýně i v Praze.

    Shakespearovo divadlo Globe

    zvětšit

    Visscherova veduta Londýna

    William Shakespeare: Zkrocení zlé ženy

    Hlavním námětem renesančních komedií bývá láska k ženě, kterou získá nejmazanější z nápadníků. Typickým příkladem je Zkrocení zlé ženy. Lucenzio chce získat náklonnost krásné Blanky. Aby se k ní vůbec dostal, musí se přestrojit za učitele. Blančin otec navíc požaduje, aby se nejprve vdala její starší sestra Kateřina. Ta ale muže nesnáší a je tak hubatá, že se jí všichni bojí. Odvahu najde až vtipný šlechtic Petruccio. Lichotky na Kateřinu sice neplatí, ale Petruccio dostane od jejího otce požehnání. Okamžitě zmizí a objeví se až na svatbě. Je příšerně vyhastrošený, neustále nadává a navíc si ještě tentýž den odveze Kateřinu na svůj venkovský statek, jako by byla jeho majetek... Pokořená Kateřina se brzy změní a stane se vzornou manželkou.



    V této hře použil Shakespeare oblíbený postup divadla na divadle. Celý příběh se totiž odehrává jako představení kočovné společnosti, které se hraje pro mocného velmože. Tím je ve skutečnosti chudý opilec, jemuž bohatý šlechtic namluví, že všechno, co dosud prožil, bylo pouze přeludem právě vyléčeného šílenství...
    Kdo byl Shakespeare?
    Nad Shakespearovou osobou se vznáší řada otazníků. Někteří vědci se domnívají, že Shakespeare je pouze pseudonym. Kdo se pod ním skrýval? Možná dramatik Christopher Marlowe (1564-1593), jehož smrt při hospodské rvačce mohla být fingovaná (Marlowe měl problémy kvůli svým názorům). Dalším adeptem je filozof Francis Bacon [fránsis bejkn] (1561-1626), autor spisu Nové organon a fantazie o ideální společnosti Nová Atlantida. Jiné odvážné tvrzení vychází z kvality a velkého množství Shakespearových her. Podle něj jde o několik autorů publikujících pod společným pseudonymem...


  • Na čem je založena Shakespearova komika?
  • Charakterizuj jednotlivé postavy Shakespearovy komedie.
  • Shakespearovy hry
    Všechny Shakespearovy hry jsou veršované (blankvers) a jejich autor je považován za největšího básníka všech dob. Tragické prvky se často mísí s komickými. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou značně složité, ale motivace jejich jednání je věrohodná. Díky tomu se staly všeobecně známými (Hamlet, Romeo a Julie, Othello, Macbeth, Lear...). Tragické postavy jsou pro získání nebo udržení moci ochotné vraždit své nejbližší a svůj zločin skrývají dalšími vraždami. Komické postavy zase pro lásku udělají cokoliv (převleky, podvody, drobné lži...).

    Shakespearovy hry

    Chorus:
    Dva rody, stejně staroslavné oba –
    jsme v krásné Veroně – svůj dávný hněv
    zas ženou na nůž a zas občanova
    v občanských rebeliích teče krev.
    Dva milující, pod nešťastnou hvězdou
    z těch rodů narozeni, rodičům
    smír vykupují křížovou svou cestou:
    svou smrtí usmiřují s domem dům.
    Tu jejich lásku, smrtí znamenanou,
    a záští, zuřivější napořád,
    v němž staří po zmar dětí neustanou,
    dvě hodiny vám nyní budem hrát.
    A jestli se vám příběh nezalíbí,
    svou snahou nahradíme, co mu chybí.

  • Která Shakespearova hra začíná tímto prologem?
  • Pokus se podrobněji převyprávět její děj.
  • Shakespeare zůstává velmi oblíbeným dramatikem dodnes. Dosvědčuje to řada inscenací, adaptací i parodií (Vyskočilův Haprdáns). Skoro všechny Shakespearovy hry přeložil do češtiny už J.V.Sládek.

  • Ve kterých hrách vystupuje Ofélie, Desdemona, Jago, Falstaff, Prospero a Puk?
  • Najdi v programu českých divadel, které Shakespearovy hry se právě uvádějí.
  • Které Shakespearovské překladatele znáš?
  • Proč se znovu překládají už jednou přeložené hry?
  • Která ze Shakespearových her se odehrává v Čechách?
  • Thomas More
    (1478-1535)
    Thomas More

    Thomas More [tomes mór] byl anglický právník a zastával řadu významných politických funkcí (předseda Dolní sněmovny, kancléř…). Dostal se však do konfliktu s králem Jindřichem VIII., protože nepomohl posvětit jeho rozvod a nový sňatek s Annou Boleynovou a odmítl krále uznat za hlavu anglikánské církve. Za trest byl uvězněn a popraven. Katolická církev Mora později prohlásila za svatého. Proslavil se latinským spisem Utopie.

    Thomas More: Utopie

    Ve svém díle Utopie vystupuje More jako pouhý zapisovatel vypravování zkušeného námořníka Rafaela Hythlodaia, který doprovázel Ameriga Vespucciho a na tomto ostrově strávil pět let. Navozuje tak dojem autentického svědectví. Utopie je vylíčena jako ideální země, kde jsou si všichni rovni, není zde žádná kriminalita, nepoužívají se peníze atd., jde tedy o pravý opak anglické společnosti na začátku 16. století. Detailně je popsán život v utopijských městech, společenské vztahy, náboženství, způsoby cestování a válčení.



    „Skončila se odpolední řeč Rafaela Hythlodaia o zákonech a zřízeních Utopijského ostrova, dosud jen nemnohými poznaného, v podání velmi slavného a vzdělaného muže pana Tomáše Mora, měšťana a podsudí londýnského.“
    Ostrov Utopie
    Ostrov Utopie

    Utopijci si vůbec nevážili zlata, a proto z něj vyráběli pouta nebo nočníky...

  • Líbilo by se ti žít v Morově Utopii?
  • Jak si představuješ ideální společnost?
  • Dá se taková společnost vybudovat?
  • Internetové stránky
  • Anglická literatura, středověk, renesance, baroko
  • Shakespeare
  • Shakespeare
  • Shakespeare
  • Kučera: Hamlet, článek
  • Globe, vystřihovánka
  • Globe, rekonstrukce
  • Utopie
  • Utopie
    Filmy
  • Romeo a Julie, Zkrocení zlé ženy, režie F.Zeffirelli
  • Prosperovy knihy, režie P.Greenaway (Bouře)
  • Sen noci svatojánské, režie J.Trnka (loutkový film)
  • Zamilovaný Shakespeare, režie J.Madden
    Exkurze
  • Divadlo Globe, Praha, Londýn
  • Doporučená četba

  • Bacon, Francis: Nová Atlantida, Eseje, přel. A.Bejblík
  • Bejblík, A.: Shakespearův svět, Praha 1978
  • Bejblík, Hornát, Lukeš: Alžbětínské divadlo (3 svazky)
  • Brewer, Derek: Chaucer a jeho svět, přel. A.Bejblík, Odeon, Praha 1988
  • Chaucer, Geoffrey: Canterburské povídky, přel. F.Vrba
  • Chaucer, G.: Canterburské povídky, převyprávěla E.Farjeonová, přel. H.Skoumalová, Albatros, Praha 1985
  • Chudoba, František: Kniha o Shakespearovi (2 svazky)
  • More, Thomas: Utopie, přel. B.Ryba, Mladá fronta, Praha 1978
  • Shakespeare, William: Antická dramata, Tragédie, Komedie, přel. E.A. Saudek
  • Shakespeare, W.: Dvojí majestát, přel. A.Přidal
  • Shakespeare, W.: Historie (2 svazky), Praha 1964 (rejstřík postav)
  • Shakespeare, W.: Sonety
  • Shakespeare, Werich: Falstaffovo babí léto (adaptace Jindřicha IV.)
  • Slovník spisovatelů, Anglická literatura..., Libri, Praha 1996
  • Stříbrný, Zdeněk: William Shakespeare, Praha 1964
  • Škola noci, Anglická renesanční a barokní poezie, přel. Z.Hron, Praha 1976
  • Připrav si referát o některé z uvedených knih nebo internetových stránek.
  • Zinscenujte některé ze Shakespearových dramat nebo alespoň jeho klíčové scény.
  • Sehrajte drama tak, jak se předvádělo v alžbětinské době (ženské role hráli muži).

    zvětšit

    Královna Alžběta