on-line Tiráž on-line
 Elektronická učebnice literatury > České národní obrození >  © Radek Sárközi 

Obsah
  • Obrozenecká věda
  • Obrozenecká literatura
  • Obrozenecké divadlo
    +  Lidová slovesnost


    Josef II.

    Císař Josef II.
  • ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ

    České národní obrození probíhalo od 70. let 18. století. Za jeho konec bývá považován rok 1848, ale charakter kultury zůstával velmi podobný až do konce 19. století. Během této doby se díky nesmírnému úsilí několika buditelů zformoval český národ. Obrozenci budovali národní identitu především na příslušnosti k českému jazyku a slavné historii. Český nacionalismus byl velmi umírněný. Soustředil se na vědeckou práci, uměleckou tvorbu a osvětovou činnost. Doprovázel ho sklon k idealizaci české historie i celého národa. Narozdíl od podobných hnutí v ostatních zemích nebyl nikterak revoluční (situace se změnila až v roce 1848).
    České vlastenectví doprovázelo posilování vztahů s ostatními slovanskými národy, do kterých vkládal velké naděje už německý preromantik Johann Gottfried Herder (1744-1803), autor sbírky lidové slovesnosti Hlasy národů v písních a pojednání Myšlenky k filozofii dějin lidstva. Zrodil se nereálný politický projekt slovanské vzájemnosti (Kollár), který předpokládal spojení všech slovanských národů pod nadvládou Ruska, jediného samostatného státu Slovanů. Realističtější politiku zvolili austroslavisté (Palacký), kteří usilovali o rovnoprávné postavení slovanských národů v rámci habsburské monarchie, ale i oni byli neúspěšní.
    Periodizace
    Periodizace národního obrození není jednotná. Záleží na kritériu, které si literární historikové zvolí. Podle uměleckých směrů rozlišujeme období klasicismu a osvícenství, preromantismu, romantismu a realismu. Podle jeho charakteru dělíme obrození na fázi defenzivní a ofenzivní. Odlišné byly přístupy generační – Dobrovský (1. generace), Jungmann (2. generace). Významné jsou také mezníky politické, domácí – nástup osvícenských panovníků Marie Terezie (1740-1780) a Josefa II. (1780-1790), korunovace Leopolda II. českým králem (1791), metternichovský policejní absolutismus (1815-1848), revoluce v habsburské monarchii (1848), i zahraniční – Velká francouzská revoluce (1789-1794), napoleonské války (1799-1815), revoluce v Polsku (1830) a jaro národů (1848).
    Národní buditelé














  • Které národní buditele znáš? Čím se proslavili?
  • Národní buditelé

    První národní buditelé si předsevzali splnění mnoha úkolů. Nejdůležitější bylo, aby se čeština stala jazykem vědy a vysokého umění. Nejdříve se zdálo, že proti latině a němčině nemá žádnou šanci. Česky se učili pouze nejmladší žáci, ale postupně vznikaly české střední školy a v češtině se začalo přednášet také na univerzitě. Zvyšovala se i úroveň literatury a stále více spisovatelů si volilo češtinu. Ta byla běžným jazykem na venkově, měšťané i šlechta ale mluvili německy. Úsilí buditelů se soustředilo hlavně na ně. Buditelé demonstrovali své vlastenectví českými jmény (Josef Krasoslav Chmelenský, František Ladislav Čelakovský, Karel Jaromír Erben), vlastní literární tvorbou v češtině a někteří z nich neváhali podpořit národní myšlenku podvodem – Rukopis královédvorský a zelenohorský. Jejich úsilí bylo nakonec úspěšné a český národ se ve 2. polovině 19. století začal emancipovat i politicky.
    zvětšit

    Magdalena Dobromila Rettigová
    Jazykové obrany
    První fáze národního obrození se někdy nazývá termínem obranná (defenzivní).

    Jazykové obrany

    Snaha osvícenských panovníků o jazykovou centralizaci (důsledné prosazování němčiny) v celé habsburské monarchii vedla k obranné reakci. Obrozenci začali zdůrazňovat význam češtiny a upozorňovali na nebezpečí jejího úplného nahrazení němčinou. V této době začíná vycházet řada jazykových obran. Pelcl vydává (sto let po jejím vzniku) obranu Balbínovu v latině. Další obrany už byly české. Nejznámější z nich je Obrana jazyka českého proti zlobivým jeho utrhovačům od Karla Ignáce Tháma (1763-1816). Šlo o programové texty, ve kterých buditelé propagovali český národ i jazyk a srovnávali slavnou minulost českých zemí se současným stavem.
    Josef Riedel, Jan Berka: K.I.Thám

    Karel Ignác Thám
    Česká společnost
    zvětšit

    Dobový interiér

    Česká společnost

    Díky josefínským reformám se začala proměňovat celá společnost. Venkované (bývalí nevolníci) se mohli svobodně stěhovat a většinou mířili za prací do měst, kde se tak posiloval český živel. Mezi šlechtou převládalo vlastenectví zemské (příslušnost k českému území), nikoli národní (často ani češtinu neovládali), ale někteří šlechtici finančně podporovali první české buditele. Městské obyvatelstvo mluvilo většinou německy, ale i zde padla snaha obrozenců na úrodnou půdu. Nejtěžší bylo prosadit češtinu jako oficiální jazyk vysoké kultury a vědy, protože neměla dostatečnou slovní zásobu.
    zvětšit

    Měšťanská móda ve 40. letech 19. století
    Počátky českého novinářství
    zvětšit

    Krameriovy noviny

    Počátky českého novinářství

    První české noviny vydával Karel František Rosenmüller. Nesly název Český Postilión neboli Novíny české (1719-1772). Václav Matěj Kramerius (1753-1808) vydávání českých novin obnovil. Krameriusovy c.k. pražské poštovské noviny (1789-1825), původní název Schönfeldské c.k. Pražské noviny, později Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny, měly literární přílohu Pražský posel. Kramerius byl rovněž majitelem knihkupectví a nakladatelství Česká expedice, významného centra obrozenecké kultury. Důležitou roli hrála literární příloha Pražských novin Česká včela (1834-1850) a beletristické časopisy jako Hlasatel český, Prvotiny pěkných umění, Rozmanitosti, Jindy a nyní, Květy, později Květy české (1834-1850), Čechoslav a Dobroslav. V jejich redakcích působil Čelakovský, Tyl nebo Karel Havlíček Borovský.
    zvětšit

    Český Postilión, první české noviny
    Výtvarné umění
    zvětšit

    Josef Max: František I. (Hold českých stavů)

    zvětšit

    Josef Mánes: Hanačka

    Architektura, sochařství, malířství

    České výtvarné umění se v první fázi národního obrození významně nelišilo od světového. Umělci se hlásili ke klasicismu a empíru, později i preromantismu a romantismu. V měšťanském prostředí se prosadil biedermeier. Vlastenecké náměty se objevují velmi brzy. Typické jsou výjevy z české historie a bájné minulosti, idylické obrázky života na venkově nebo krajinářské scenérie. Portréty obrozenců malovali Antonín Machek (1775-1844), František Tkadlík (1786-1840) a František Horčička (1776-1856). Dochovaly se i portréty fotografické (daguerrotypie). Sochařství se věnoval Václav Prachner (1784-1832) a Josef a Emanuel Maxové, krajinomalbě Karel Postl (1769-1818) a František Xaver Rektořík (1793-1851) a vedutám Vincent Morstadt (1802-1875). Cyklus lidových krojů nakreslil Josef Mánes (1820-1871), předním malířem byl rovněž jeho bratr Quido Mánes (1828-1880) a otec Antonín Mánes (1784-1843). K nejvýznamnějším stavbám tohoto období patří klasicistní zámek Kačina a Nosticovo divadlo v Praze nebo městské komplexy Terezín, Josefov a Mariánské Lázně.

    zvětšit

    Morstadt: Pohled na Koňský trh
    zvětšit

    Rektořík: Chalupa na kopci

    zvětšit

    Tkadlík: Sv. Václav a sv. Ludmila při mši

    zvětšit

    Antonín Mánes: Křivoklát a Kokořín v bouři
    Český jazyk
    heslo wlast

    Česko-německý slovník Josefa Jungmanna, heslo wlast

    Český jazyk

    Největší zásluhu na rozvoji českého jazyka měl Josef Jungmann. Jelikož čeština neměla v jeho době dostatečnou slovní zásobu, rozhodl se sepsat Česko-německý slovník (5 dílů, 120 000 hesel), ve kterém hledal k německým slovům chybějící české ekvivalenty. Využíval zapomenutá slova ze starých českých textů, přejímal výrazy z cizích jazyků (především slovanských) a některá slova nově tvořil (názvy měsíců). Kvalitu češtiny prakticky ověřoval na četných překladech (Ztracený ráj, Atala...). Jungmannův jazykový cit vyniká ve srovnání s puristickými pokusy jiných buditelů, jejichž nová slova se neujala (podnosnice libočudná, nosočistoplena...), nebo s neúspěšným projektem Jana Kollára, který se snažil spojit češtinu se slovenštinou.
    Při vytváření spisovného jazyka se obrozenci obrátili k renesanční češtině doby Veleslavínovy, přeskočili tak několik staletí přirozeného vývoje. Z nářečí jim bylo nejbližší středočeské.
  • Různé názory na novou podobu českého pravopisu se odrazily ve vzniku vlasteneckých skupin, které spolu vzájemně soupeřily o vliv (ypsilonisté, iotisté, ouáci, auáci, wisté atd.). Která z nich nakonec vyhrála?








    Obdobný proces jako v Čechách probíhal také na Slovensku, nejvýraznější postavou slovenského národního obrození byl Ľudovít Štúr.
  • Internetové stránky
  • Hrejsa: Toleranční patent z 13. října 1781
  • Kramerius: Železná košile
  • Herder: Slovanské národy
  • Bednář: Toleranční patent
  • Denis: Konec samostatnosti české
  • Herben: Otázka náboženská v našem probuzení
  • Ľudovít Štúr, slovenský buditel
  • České umění 19. stol., Trojský zámek, Galerie hl.m. Prahy
  • Sbírka českého malířství 19. století, Galerie ostrava
  • Kačina, klasicistní zámek

    celý orloj

    Josef Mánes: Červen (orloj)
  • Doporučená četba

  • Blažíčková-Horová, Naděžda: Malířská rodina Mánesů, Národní galerie, Praha 2002 (katalog k výstavě)
  • Černý, František: Obrázky z dob našeho probuzení, Praha 1890
  • Dějiny českého výtvarného umění III, 1780-1890
  • Hanzal, J: Od baroka k romantismu, Ke zrození novodobé české kultury, Praha 1971
  • Haubelt, J.: České osvícenství, Praha 1986
  • Horálek, Karel: Folklór a světová literatura, Academia, Praha 1979
  • Hroch, Miroslav: Na prahu národní existence, Mladá fronta, Praha 1999
  • Jirásek, Alois: F.L.Věk (román)
  • Johanides, Josef: František Vladislav Hek, Melantrich, Praha 1976
  • Kočí, J.: České národní obrození, Praha 1988
  • Langhamerová, Jiřina: Lidové kroje z České republiky, NLN, Praha 2001
  • Lněničková, Jitka: České země v době předbřeznové, 1795-1848, Libri, Praha 1999
  • Macura, Vladimír: Znamení zrodu, České obrození jako kulturní typ, Československý spisovatel, Praha 1983
  • Macura, V.: Český sen
  • Máchal, J.: Slovanské literatury
  • Novotný, Jan: Matěj Václav Kramerius, Melantrich, Praha 1973
  • Petráň, J.: Počátky českého národního obrození (1770-1791), Praha 1990
  • Plch, Jaromír: Antologie z české literatury národního obrození, SPN, Praha 1978
  • Polák, Josef: Česká literatura 19. století
  • Pražák, A.: České obrození, Praha 1947
  • Staňková, Baran: Lidové umění z Čech, Moravy a Slezska, Praha 1947
  • Vondruškovi, Alena a Vlastimil: Tradice lidové tvorby, Artia, Praha 1988
  • Připrav si referát o některé z uvedených knih nebo internetových stránek.

  • Jak se lišil pravopis v 19. století od současného?

    zvětšit

    Časopis Česká včela

    celá fotografie

    Český klasicistní zámek Kačina