Chagall: Paříž z okna
|
FRANCIE
Centrem meziválečné kultury byla Francie. Především Paříž přitahovala umělce z celého světa. K nejvýznamnějším malířům tzv. pařížské školy patřil Ital Amedeo Modigliani [modiljáni] nebo Rusové Marc Chagall [šagal] a Vasilij Kandinskij.
Kandinskij: Žlutá, červená, modrá
|
Historie
Francie byla na začátku 20. stol. koloniální velmocí. V 1. sv. válce stála na straně Dohody a na jejím území probíhaly nejtěžší boje. Během bojů u Verdunu (1916) padl téměř milion vojáků. Versailleská mírová smlouva (1919) přiřkla Francii řadu území poraženého Německa. Od roku 1940 byla velká část Francie okupována Němci a na jihu vznikla vichistická republika maršála Pétaina s proněmeckou vládou.
|
Henri Barbusse (1873-1935)
Henri Barbusse [anri barbis] nastoupil do války jako dobrovolník. Otřesné zážitky z bojů ho vedly k napsání protiválečného románu Oheň. Další román Jasno dal jméno i hnutí Clarté, které sdružovalo francouzské intelektuály sympatizující s komunismem. Je také autorem knih Bílý teror, Stalin nebo Zola.
Obálka románu Oheň
|
Henri Barbusse: Oheň
Oheň vyšel roku 1916 uprostřed 1. světové války. Nese podtitul Deník bojového družstva. Tento protiválečný román nemá hlavního hrdinu. Děj tvoří samostatné kapitoly, které líčí zákopovou válku, strádání raněných v lazaretech, dovolenou nebo obsah zavazadel vojáků. Autor ukazuje nesmyslnost války a zpochybňuje nejen smysl válečného hrdinství, ale také nacionalismus.
Český překlad vyšel už roku 1917. Rakousko-uherské úřady ho povolily zřejmě proto, že zobrazoval poraženecké nálady v řadách protivníka.
|
Čím tě zaujaly ukázky z románu Oheň?
Proč se muži stávají vojáky?
Proč se válčí?
|
Romain Rolland (1866-1944)
Romain Rolland [romen rolan] strávil 1. sv. válku v neutrálním Švýcarsku, kde publikoval pacifistické články Nad válečnou vřavou. Je autorem knih Dobrý člověk ještě žije, Petr a Lucie nebo románů-řek Jan Kryštof a Okouzlená duše. Vydal životopisné romány o Beethovenovi, Michelangelovi a Tolstém nebo indických myslitelích Gándhím, Ramakrišnovi a Vivekanandovi. Byl rovněž významným dramatikem – Danton, Robespierre. Roku 1915 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.
|
Romain Rolland: Petr a Lucie
Novela Petr a Lucie líčí tragický příběh lásky mezi Petrem Aubierem a malířkou Lucií. Oba milenci umírají na Velký pátek pod troskami kostela, který byl zasažen při náletu na Paříž. Jejich smrt se tak stává obdobou Kristovy vykupitelské oběti.
|
O čem pojednává tato ukázka?
Jak do děje proniká válka?
|
Marcel Proust (1871-1922)
Marcel Proust [marsel prust] je autorem experimentálního románu Hledání ztraceného času, který se dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší prozaické dílo. Spisovatel na něm pracoval celý život. Román má celkem 7 dílů (první vydání čítalo 14 svazků o 3500 stranách), posledním ale už autor nestihl dát definitivní podobu. Někdy vychází samostatně část 1. dílu Swannova láska. Proust žil osamělým životem. Kontakt s okolím mu znemožňovala těžká choroba.
Kandinskij
|
Marcel Proust: Hledání ztraceného času
Rozsáhlý psychologický román Hledání ztraceného času tvoří 7 dílů – Svět Swannových, Ve stínu kvetoucích dívek, Svět Guermantových, Sodoma a Gomora, Uvězněná, Zmizelá Albertina (Uprchlá) a Čas znovu nalezený. Děj je potlačen ve prospěch líčení pocitů a nálad nebo vypravěčových úvah. Složité větné konstrukce obsahují řadu vsuvek a propojují různé časové roviny. Část Swannova láska se odehrává 30 let před narozením vypravěče. Dále román líčí vypravěčovu lásku k Albertině, jeho návštěvy v salónu vévodkyně de Guermantes, mravní zvrácenosti barona de Charluse nebo Paříž v době 1. světové války.
O román neměl zájem žádný nakladatel, a proto 1. díl vydal roku 1913 autor vlastním nákladem. Už 2. díl byl ale oceněn prestižní Goncourtovou cenou.
|
Blanche: Proust
Srovnej ukázky z prvního a posledního dílu Hledání ztraceného času.
Myslíš, že si někdy celý román přečteš? Proč?
Vyber si jedno složitější souvětí a pokus se o jeho tematický rozbor.
Co měl Proust společného s filozofem Bergsonem?
|
André Gide (1869-1951)
Gide [žid] opovrhoval náboženstvím a upjatou morálkou. Vyznával přirozenost, život a individualismus. Napsal romány Imoralista nebo Penězokazi, komedii Prométheus špatně připoutaný a lyrickou prózu Pozemské živiny.
V autobiografickém románu Zemři a živ budeš se otevřeně zabývá homosexualitou. Reportáž Návrat ze Sovětského svazu kritizuje poměry v stalinském Rusku (v Čechách na ni reagoval S. K. Neumann polemikou Anti-Gide). Roku 1947 obdržel Nobelovu cenu za literaturu.
|
André Gide: Penězokazi
Gidův experimentální „román o románu“ vypráví příběh spisovatele Eduarda, který chce napsat román Penězokazi. Penězokazectví je symbolem společenské přetvářky a falešnosti v umění i mezilidských vztazích. Hlavní dějovou linii tvoří Eduardův homosexuální vztah k mladíkovi z bohaté rodiny, který se rozhodl vzepřít pokrytecké morálce. Děj je ale potlačen ve prospěch Eduardových literárně teoretických úvah o „čistém románu“.
Důležitou roli v kompozici Penězokazů hrají deníkové záznamy jednotlivých postav nebo vložené dopisy. Gide navíc k románu připojil text Deník Penězokazů, ve kterém líčí okolnosti vzniku svého díla.
|
Shrň hlavní myšlenky ukázky. Souhlasíš s nimi?
Psal/a sis někdy deník? Co v něm bylo?
|
Anatole France (1844-1924)
Anatole France [anatol fráns], vl. jm. Thibault [tibo], proslul jako nesmlouvavý satirik. Jeho povídka Crainquebille je odezvou na Dreyfusovu aféru, v knize Jana z Arku zesměšňuje francouzskou národní hrdinku a v románě Ostrov tučňáků už celé dějiny Francie. Do češtiny byla také přeložena románová tetralogie Historie našich dnů nebo satira Vzpoura andělů. France se zapojil do hnutí Clarté a vstoupil do komunistické strany. Roku 1921 dostal Nobelovu cenu za literaturu.
Poučilo se lidstvo z vlastní historie? Proč?
|
Anatole France: Ostrov tučňáků
Satirický román Ostrov tučňáků zesměšňuje významné okamžiky z francouzské historie i samotné dějepisectví. Začíná pokřtěním tučňáků krátkozrakým misionářem a jejich přijetím do civilizované lidské společnosti. Postupně líčí činy Drakoně Velikého (Karel Veliký), Trumpetra (Napoleon), aféru s 80 000 otýpkami sena (Dreyfusova aféra) a dostává se až k současnosti. France nastiňuje i budoucí vývoj, kdy se vše vrací k původnímu primitivnímu uspořádání a historie se znovu opakuje v jakémsi kruhu.
|
Co víš o sv. Kateřině?
Jakými prostředky France dosáhl humorného vyznění?
Nakresli k románu ilustraci.
Zkus napsat parodii na české dějiny.
|
Jacques Prévert (1900-1977)
Jacques Prévert [žak prevér] začínal jako surrealista. Později vydal básnické sbírky Slova nebo Příběhy. Byl také autorem filmových scénářů – Děti ráje, knih pro malé čtenáře – Pohádky pro nehodné děti a kabaretních výstupů.
O čem je film Děti ráje?
Modigliani: Jean Cocteau
|
Jacques Prévert: Slova
Básnická sbírka Slova z roku 1946 obsahuje Prévertovy starší popěvky a verše, které psal pro různá kabaretní představení. Lyrické básně a krátké příběhy vynikají lehkostí a zpěvností. Díky tomu se stala Slova jednou z nejoblíbenějších a nejvydávanějších básnických sbírek. Řada Prévertových básní byla zhudebněna.
Další autoři a jejich díla
André Maurois: Ariel neboli Život Shelleyho, Byron, Voltaire, Chateaubriand
François Mauriac: Klubko zmijí
Jean Cocteau: Očarovaný život, Dvojhlavý orel
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ, Země lidí, Citadela
|
Která z Prévertových básní tě zaujala nejvíce? Čím?
Zkus namalovat ptáčka.
Chagall: Narozeniny
|
Internetové stránky
Modigliani, malíř
Modigliani, malíř
Kandinskij, malíř
Rolland
Rolland
Proust
Proust
Gide
France
Prévert
Prévert
Prévert
Guinnessova kniha rekordů
Filmy
Čas znovu nalezený, režie R.Ruiz (podle Prousta)
Děti ráje, režie J.Renoir
|
Doporučená četba
Barbusse, Henri: Oheň, přel. M.Tomášková, Naše vojsko, Praha 1989
Brett, V: Henri Barbusse a ohlas jeho díla a činnosti u nás, Praha 1955
Cocteau, Jean: Nepřerušená píseň, Praha 1980
Černý, Václav: André Gide, Triáda, Praha 2002
Černý, V.: Francouzská poezie, 1918-1945, Kra, Praha 1994
Gide, André: Penězokazi, přel. J.Heyduk, Odeon, Praha 1968
France, Anatole: Ostrov tučňáků, Vzpoura andělů, přel. Krátký, Votrubová-Koutecká, Odeon, Praha 1977
Kopal, Josef: Romain Rolland, Orbis, Praha 1964
Neumann, S.K.: Anti-Gide neboli optimismus bez pověr a iluzí, Praha 1937
Prévert, Jacques: Divadelní hříčky, Praha 1967
Prévert, J.: Jsem jaký jsem, přel. M.Bieblová, Československý spisovatel, Praha 1983
Prévert, J.: Slova, přel. P.Skarlant, Akropolis, Praha 2000
Proust, Marcel: Hledání ztraceného času (6 svazků), Odeon, Praha 1988
Proust, M.: Swannova láska, přel. J.Heyduk, SNKLU, Praha 1964
Proust, M.: Myšlenky, Praha 1996
Rolland, Romain: Petr a Lucie, přel. J.Zaorálek, Melantrich, Praha 1984
Rolland, R.: Život Beethovenův, Život Michelangelův, Život Tolstého, Praha 1957
|
Vypracuj písemný referát o některé z uvedených knih.
Modigliani: Žena s náhrdelníkem
|
|